Warszawa

i

Autor: canva.com Warszawa

WARSZAWA: PROTEST branży energetycznej w stolicy - o co chodzi strajkującym?

2021-06-09 8:32

Na środę, 9 czerwca, zapowiedziano w Warszawie protest branży energetycznej. Do stolicy ma przyjechać kilka tysięcy związkowców i pracowników sektora paliwowo-energetycznego. Chcą protestować przeciw polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

Protest branży energetycznej w Warszawie 9.06 - Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział: - Protest, który ma się odbyć w środę w Warszawie to jest protest całej energetyki, która dzisiaj rzeczywiście zechce pokazać swój sprzeciw wobec kierunku polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W opinii Sobonia goszczącego w Polskim Radiu 24 protest branży energetycznej ma podłoże m.in. w tym, że proces realizacji celów polityki klimatycznej UE - przyspiesza, co może mieć negatywne skutki społeczne i z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak przypomniał Soboń, - z samym górnictwem węgla kamiennego zawarliśmy umowę społeczną, która została zgodnie uznana przez wszystkie związki jako dobry dokument.

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku

Wygaszenie kopalń węgla do 2049

Umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa, podpisana przez strony społeczną i rządową 28 maja, określa zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska.

Źródło: WARSZAWA: PROTEST branży energetycznej w stolicy - o co chodzi strajkującym?