Warszawa 1958

i

Autor: Fot. screen YouTube Hist_PL / https://www.youtube.com/channel/UCUbUKB-__C5b7Y6eVe9EhPw Warszawa 1958

Warszawa 1958 roku - KOLOROWY FILM pokazuje stolicę sprzed 63 lat!

2021-10-04 11:30

Od nakręcenia tych ujęć w stolicy minęły 63 lata! Kolorowy filmy pokazuje unikatowe zdjęcia Warszawy, która dopiero co podniosła się z powojennych zniszczeń. To wyjątkowe wideo znajdziecie w naszym artykule.

Warszawa z 1958 - jak wyglądała stolica 13 lat po II Wojnie Światowej? W co ubierali się mieszkańcy i mieszkanki? Co jeździło po ulicach? Odpowiedzi na te i inne pytania daje nagranie, które niedawno trafiło na YouTube. Wideo jest ciekawe nie tylko dzięki kolorowym zdjęciom. To przede wszystkim unikatowy i nigdy wcześniej niepublikowany film Juliena Bryana - amerykańskiego reżysera i dokumentalisty. Bryan przyjechał do Warszawy w 1958 roku, by odwiedzić bohaterów, którzy ponad 20 lat wcześniej wystąpili w jego słynnym filmie "Polska. Kraj oraz ludzie". Filmowiec utrwalił na taśmie stolicę, która dopiero staje na nogi po wojennych zniszczeniach. Udało mu się uchwycić ówczesny klimat codzienności w mieście stołecznym.

Dopóki nie wybudowano Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie - Krzyżtopór w Ujazdowie

Warszawa powstała z ruin - niesamowity film Bryana

Nagranie pokazuje Warszawę, która odbudowała już swoje centrum i próbuje się odnaleźć w PRL-owskiej rzeczywistości. Po ulicach jeżdżą samochody i autobusy, ale wciąż też można zobaczyć furmanki i kobiety sprzedające płody rolne przy drodze. W filmie zobaczyć można też słynne warszawskie budynki, wśród których są kościół św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży czy widok z Pałacu Kultury i Nauki na okolicę. Nagranie Warszawy z 1958 roku zamieszczamy poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Warszawa 1958 roku - KOLOROWY FILM pokazuje stolicę sprzed 63 lat!