UW publikuje informator. Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Adrian Grycuk, 2019 UW publikuje informator. "Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni"

UW publikuje informator. "Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni"

2021-04-28 21:05

Po głośnej sprawie gwałtu studentki Uniwersytetu Warszawskiego, którego miał dokonać doktorant, uczelnia publikuje informator. Znajdują się w nim informacje o tym, jak przeciwdziałać molestowaniu seksualnemu na uczelni i gdzie szukać pomocy. Dokument jest już dostępny online.

Zasady, procedury i praktyczne porady - Uniwersytet Warszawski wydał specjalny informator dotyczący przeciwdziałania i reagowania w sytuacjach molestowania seksualnego. Dokument został wydany tuż po głośnej sprawie gwałtu, którego doktorant UW miał dokonać na studentce. Te sprawę wciąż bada prokuratura.

Czytaj także: Studentka oskarża doktoranta o gwałt. Bulwersująca sprawa z UW. Co na to uczelnia?

Co znajduje się w informatorze?

Informator to praca wielu specjalistów, ale i przedstawicieli studentów. - Osoby z komisji antydyskryminacyjnej, komisji antymobbingowej, komisji dyscyplinarnej. Z drugiej strony mieliśmy reprezentacje studencką, reprezentację doktorantów. Zależało nam na tym, żeby spojrzeć na to z różnych punktów widzenia - tłumaczy współautorka informatora i główna specjalistka ds. równouprawnienia na UW, prof. Julia Kubisa.

W informatorze znaleźć można informacje dotyczące m.in.:

  • definicji i przykładów molestowania seksualnego,
  • sposobów przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu, które może podjąć każda osoba należąca do społeczności uniwersyteckiej,
  • możliwości uzyskania wsparcia, sposobów i procedur zgłaszania molestowania seksualnego do instytucji uniwersyteckich,
  • niewłaściwych i niedozwolonych relacji o charakterze emocjonalno-intymnym na uczelni.

Czytaj także: Prokuratura zajmuje się gwałtem studentki UW. Oskarżany doktorant zabiera głos

Informator ma też skłonić do refleksji. - Być może zachowujemy się w sposób niewłaściwi i o tym nie wiemy, nikt nam do tej pory nie zwrócił uwagi, a warto zmienić swoje zachowanie - dodaje prof. Kubisa.

Informator można pobrać za darmo ze strony Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce będzie dostępny również w wersji angielskiej oraz w wersji przystosowanej dla osób korzystających z programów do odczytu ekranu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Największe błędy językowe. Na pewno mówisz tak na co dzień! Spróbuj to naprawić

Pytanie 1 z 15
Czy forma "wziąść" jest poprawna?
Covid zabił Piw Paw. Rozmowa z właścicielem Pubu
Źródło: UW publikuje informator. "Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni"