Wyspa utworzona na Kanale Piaseczyńskim

i

Autor: Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy I K. Babicki Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy I K. Babicki

Uratują zagrożone gatunki zwierząt. Czym jest Szuwar Warszawski?

2021-12-21 20:25

Miejski Zarząd Zieleni dostosuje akweny na potrzeby rzadkich gatunków ptaków i płazów. To wszystko w ramach projektu "Szuwar Warszawski". Ekolodzy odtworzą naturalną roślinność w zbiornikach wodnych na terenie pięciu dzielnic.

Co to za projekt?

Powstał w 2020 roku. Na początku jego funkcjonowania, ekolodzy utworzyli na Jeziorze Powsinkowskim w Wilanowie 20 platform lęgowych. Służą one przede wszystkim rybitwie czarnej - rzadkiemu i chronionemu gatunkowi ptaka wodnego. Dla niego jest to jedyne miejsce gniazdowania w Warszawie i okolicy.

Później założono także platformę porośniętą roślinnością na Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola. Ze sztucznej wyspy korzystają wędrujące w stronę Wisły nurogęsi, które czasem można spotkać, przechodzące przez Wisłostradę.

- Projekt ma na celu ochronić zagrożone wyginięciem gatunki ptaków, płazów i innych zwierząt, które zamieszkują tereny wodne w stolicy - mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska z Zarządu Zieleni.

Super Raport 21.12 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu oraz Marek Zuber - ekonomista) Sedno Sprawy: Paweł Mucha

Na jakim etapie jest projekt?

W tym momencie "Szuwar Warszawski" wchodzi w najważniejsza fazę. Ekolodzy odtworzą naturalną roślinność w zbiornikach wodnych pięciu dzielnic miasta. - Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej – mówi Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, cytowany na stronie Urzędu Miasta.

Zarząd na początku przyszłego roku, oprócz odtworzenia naturalnej roślinności, planuje także tworzenie wypłyceń, rozbetonowanie czy łagodzenie skarp akwenów. Takie działania są planowane na:

  • Stawach Brustmana (Bielany),
  • zbiornikach wodnych przy ul. Tołwińskiego (Żoliborz),
  • Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola (Śródmieście),
  • zbiornikach przy Trasie Siekierkowskiej (Mokotów),
  • oraz stawach w okolicach Lasu Kabacki im. S. Starzyńskiego (Ursynów).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Przysmaki wigilijne i bożonarodzeniowe - czy rozpoznasz je wszystkie i zgarniesz komplet puntów?

Pytanie 1 z 23
Tradycyjne świąteczne ciasteczka to:
Źródło: Uratują zagrożone gatunki zwierząt. Czym jest Szuwar Warszawski?