Twórczość Wisławy Szymborskiej w bibliotece końca świata na Spitsbergenie

i

Autor: archiwum Piql Twórczość Wisławy Szymborskiej w "bibliotece końca świata" na Spitsbergenie

Twórczość Wisławy Szymborskiej w "bibliotece końca świata" na Spitsbergenie! [ZDJĘCIA]

2021-04-09 19:06

Nawet tysiąc lat może przetrwać twórczość Wisławy Szymborskiej. Trafiła ona do tzw. biblioteki końca świata, zlokalizowanej na Spitsbergenie. Zakodowana na specjalnej rolce, schowana w wytrzymałym pojemniku ma się zachować dla odległych pokoleń. I to w imponującym towarzystwie!

Twórczość polskiej noblistki ma szanse przetrwać katastrofę klimatyczną. Dzieła Wisławy Szymborskiej zostaną umieszczone w wyjątkowym arktycznym archiwum na Spitsbergenie. Najpierw zapisano je na specjalnych rolkach pokrytych powłoką srebrową. Teraz trafią do bezpiecznego skarbca.

- Archiwum arktyczne, które jest położone 300 metrów pod ziemią, dodatkowo te rolki są pakowane w specjalne folie aluminiowe, jest też specjalny kontener. Jest dużo środków bezpieczeństwa, które pozwalają nam być spokojnym, że nic się rzeczywiście tym danym nie stanie - mówi Zofia Sablińska z PIQL.pl, firmy zajmującej się zabezpieczaniem dokumentów w arktycznym archiwum.

Czytaj także: Olga Tokarczuk będzie honorową obywatelką Warszawy! Kto jeszcze został wyróżniony?

Twórczość Szymborskiej została zapisana w języku polskim, więc ten kto odkryje archiwum za kilkaset lat będzie musiał ten język znać, bądź rozszyfrować. Zdaniem Michała Rusinka z Fundacji Wisławy Szymborskiej, arktyczne archiwum to idealne miejsce dla jej dzieł. - Myślę też, że jej poczucie humoru i jej wyobraźnia, a także jej skłonność do literatury science fiction spowodowałaby, że jej by się to bardzo podobało - mówi Rusinek.

Arktyczne muzeum: Co się w nim znajduje?

Manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej czy reprodukcje obrazów Rembrandta. - Takim towarzystwem noblistka z pewnością byłaby zaszczycona - przyznaje Michał Rusinek z Fundacji Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska jest drugą, obok Olgi Tokarczuk, polską noblistką która trafiła do arktycznego archiwum.​ Obok tzw. biblioteki końca świata znajduje się bank nasion, który ma pomóc odtworzyć rośliny w przypadku ich całkowitego wymarcia.

Czytaj także: Makłowicz, Gessler i Krawczyk na polskim banknocie. Ich wizerunki robią wrażenie! [ZDJĘCIA]

Twórczość noblistki zostanie umieszczona w archiwum jak tylko na to pozwolą lokalne pandemiczne restrykcje.

QUIZ. Największe błędy językowe. Na pewno mówisz tak na co dzień! Spróbuj to naprawić

Pytanie 1 z 15
Czy forma "wziąść" jest poprawna?
Sztuczne słońce do walki z koronawirusem | ESKA XD - Mobmania #20
Źródło: Twórczość Wisławy Szymborskiej w arktycznym archiwum na Spitsbergenie! [ZDJĘCIA]