Twój pies boi się fajerwerków? Podpowiadamy co zrobić, żeby się nie bał

2021-12-28 12:34

Miłośnicy zwierząt od lat apelują, by w sylwestrową noc nie odpalać petard i fajerwerków w trosce o stan naszych czworonogów. To co dla nas jest pięknym widowiskiem, dla zwierząt jest bardzo dużym stresem i koszmarem. Jak w tę noc pomóc naszym pupilom? Jak się zachowywać aby nie dostarczać im jeszcze większego stresu?

Sylwestrowa noc to dla zwierząt - a zwłaszcza psów to sytuacja bardzo trudna. Głównie dlatego, iż to właśnie psy (koty także) mają znacznie bardzie wyostrzone narzędzie słuchu. Nie ma się więc co dziwić, iż dla wielu psów sylwester jest jednym z cięższych dni w roku.

Co zrobić aby pies był bezpieczny w sylwestrową noc?

  • Jak każdego dnia pamiętaj o spacerze. Nie wychodź jednak zbyt późno i unikaj zatłoczonych miejsc. Osoby zajmujące się na co dzień psami proponują, by pamiętać o obroży, smyczy czy szelkach. Chodzi o to by pies nie uciekł, bojąc się huku petard.
  • Wieczorami nie wychodź z psem z domu. Pamiętajmy, że psy mają dużo bardziej wyczulony słuch niż człowiek. Przerażenie spowodowane wybuchem jest ogromne. Psy reagują panicznie na wystrzały, chowają się w miejsca bezpieczne. W tej sytuacji należy zostawić go w spokoju, nie dawać smaczków, nie przenosić go w inne miejsca. On tam leży, bo wydaje mu się, że robi dobrze. 
  • Zamknij szczelnie drzwi i okna. Za zamkniętymi drzwiami i oknami nieznane, stresujące dla psa dźwięki stają się nieco wygłuszone. 
  • Włącz radio, pogłośnij muzykę. Zwierzę każdego dnia przyzwyczajone jest do naszego trybu życia a co za tym do odgłosów. Warto więc np. włączyć radio czy telewizor. Ten będzie zagłuszać petardy a przy okazji sprawi, że zwierze będzie czuć się bardziej naturalnie. 
  • Bądź spokojny i opanowany. Dawaj psu przez cały czas odczuć, że wszystko jest w najlepszym porządku, pokaż mu, że odgłosy na zewnątrz są czymś najzupełniej normalnym. 

Ważne jest, by przygotować mieszkanie. Nawet jeśli przyjmujemy gości, zwierzę powinno mieć swój cichy i bezpieczny kąt. Najlepiej z kocem, którego zapach dobrze zna. Gdy hałas będzie się nasilał, dobrze jest zamknąć i zasłonić okna. Można także włączyć telewizor lub muzykę, jednak niezbyt głośno.

Czy można podać psu środki uspokajające?

Można, jednak warto pamiętać, iż podanie psu leku powinno być rozważane w ostateczności. Większość środków uspokajających powoduje jedynie, że pies zachowuje się spokojniej, nie uśmierzając przy tym u niego poczucia nerwowości. Przed podaniem leku trzeba jednak skonsultować się z weterynarzem, tak aby mieć pewność, że podany środek pomoże zwierzęciu a nie zaszkodzi.

Przed sylwestrem, warto sprawdzić, czy dane w chipie naszego psa są aktualne. Zamocowany przy obroży adresownik to także dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli tak się zdarzy, że nasz pies ucieknie - dzwońmy do schroniska oraz szukajmy na facebookowych grupach, jak na przykład: Zaginione/Znalezione zwierzęta - nasze miasto i okolice.

Natomiast kiedy znajdziemy wystraszone i zagubione zwierze, zawiadommy Straż Miejską oraz Schronisko.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Źródło: Twój pies boi się fajerwerków? Podpowiadamy co zrobić, żeby się nie bał