Michał Kurtyka

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Michał Kurtyka

Turów: W środę kolejne negocjacje ws. kopalni. "Chcemy się dogadać"

2021-09-28 15:26

- Chcemy się dogadać, ale ruch należy teraz do naszych czeskich partnerów - mówi Michał Kurtyka. Minister Klimatu i Środowiska zapowiada, że w środę 29 września odbędzie się kolejna tura negocjacji dotyczących kopalni węgla brunatnego w Turowie. Dyskusja będzie dotyczyła przedstawionej przez polską stronę propozycji umowy.

Trwa batalia o kopalnię Turów. Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę  przeciwko Polsce wraz z wnioskiem o nakaz wstrzymania wydobycia węgla brunatnego. 20 września TSUE postanowił, że Polska powinna zapłacić karę za ignorowanie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla. To 500 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki.

- Położyliśmy na stole dobrą ofertę. Z naszej strony jest pełna wola, żeby takie porozumienie miało miejsce. Teraz potrzebujemy partnera po drugiej stronie, który wykaże taką samą determinację, wolę polityczną, żeby takie porozumienie podpisać - mówi Michał Kurtyka, minister Klimatu i Środowiska.

Czytaj także: Nie zapłacimy kar za Turów? Wiceszef MSZ: "To nie jest przesadzone"

Czy Polska zapłaci karę za Turów?

Minister Kurtyka pytany, czy Polska płaci karę zasądzoną przez unijny trybunał, mówi: - Będziemy używać wszelkich prawnych możliwości wskazujących na nieproporcjonalność tej kary, na jej nieadekwatność i na fakt, że ona nie jest oparta o fakt.

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech o wstrzymanie pracy kopalni w Turowie. W ubiegłym tygodniu TSUE nałożył na Polskę 500 tysięcy euro dziennej kary za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego.

QUIZ. Umiesz pisać po polsku? Takie dyktanda rozwiązują w podstawówce! Sobotnie dyktando ortograficzne

Pytanie 1 z 10
Tata G[]esia jest pieka[]em i piecze najpy[]niejsze b[]łki:
ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!
Źródło: Turów: W środę kolejne negocjacje ws. kopalni. "Chcemy się dogadać"