Tramwaje jeżdżą w nocy, ale nie zabierają pasażerów... W taki sposób ZTM walczy z mrozami!

2021-01-19 15:55

Tramwaje widmo pojawiły się na stołecznych ulicach! Wyjeżdżają przy blasku księżyca i nie zabierają pasażerów, a gdy przychodzi świt chowają się w zajezdni…

Samochód, który chciał być tramwajem. Dziwna sytuacja w Krakowie

"Przecieraki" walczą z mrozami

Wyjeżdżają na torowiska w środku nocy, ale to nie tramwajowe wampiry, które w dzień chowają się przed słońcem, a tzw. "przecieraki", czyli wagony, dbające o to, by w mroźne dni nie zamarzła sieć trakcyjna.

- Jednym z największych utrudnień związanych z niskimi temperaturami dla tramwajarzy jest zamarzanie sieci trakcyjnej, przez którą tramwaje pantografami czerpią prąd do silników. Jeśli przewód zamarznie, tramwaj jest pozbawiony zasilania i nie będzie mógł jechać – mówi Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich. Jak dodaje, na taki stan rzeczy pozwolić sobie nie można. Zwłaszcza, że rozwiązanie jest proste.

Czytaj także: Kawiarenka naprawcza, ryjowisko dla dzików, tęczowa bieżnia. Pomysły do Budżetu Obywatelskiego

- Trzeba cały czas, także w nocy jeździć tramwajami i ścierać pantografami tramwajów osadzającą się warstwę lodu. Dlatego każdej nocy wysyłamy w trasy nawet 8 tramwajów, które nie zabierają pasażerów. Ich jedynym zadaniem jest po prostu jeżdzenie po całej Warszawie po to, by nie zamarzły nam przewody - wyjaśnia Dutkiewicz i podkreśla, że tego typu tramwaje to nie jedyny sposób tramwajarzy na walkę z atakami zimy. Do walki ze skutkami zimy tramwajarze mają w pogotowiu jeszcze ogrzewane zwrotnice oraz specjalne pługi montowane na wagonach.

Przypomnijmy, że w stolicy nie ma obecnie nocnych tramwajów. Z powodu pandemii tramwajarze ograniczyli też niektóre rozkłady np. do odwołania  zawiesili kursowanie dziewiątki po północy, a także weekendowe nocne połączenia na obu liniach metra.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Nocne tramwaje widmo w Warszawie. W taki sposób ZTM walczy... z mrozami!