To największa masakra tego gatunku od 124 lat. Czy jest naprawdę potrzebna?

i

Autor: Wikipedia / safaritravelplus Delfin butlonosy

To największa masakra tego gatunku od 124 lat. Czy jest naprawdę potrzebna?

2022-08-02 10:00

Doroczne wyprawy wielorybnicze to tradycja na Wyspach Owczych. Od lat wiele organizacji wzywa do ich zakazu. Tymczasem tegoroczny bilans polowania jest rekordowy.

Obrońcy tradycji „grindadráp” (oznaczający dosłownie ławicę grindwali) przekonują, że jest to kluczowe do pozyskania żywności dla lokalnych społeczności rybackich na Wyspach Owczych. Polowania są dokumentowane od XVI wieku, ale sama tradycja jest jeszcze starsza i wywodzi się od wikingów. Źródła historyczne jeszcze z XIII wieku odnoszą się do wielorybników i ich praktyk. Trudno się kłócić z kontekstem historycznym, ale czy w nowoczesnym świecie powinno być jeszcze miejsce na wielorybnictwo?

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

To wbrew pozorom nie jest wcale takie proste pytanie. Dla organizacji takich jak Blue Planet Society czy Sea Shepherd to okrutna praktyka, której powinno się natychmiast zabronić. Każdego roku świat obiegają protestacyjne listy oraz fotograficzna dokumentacja krwawego święta. W tym roku ofiarą tradycji padło ok 100 delfinów butlonosych, w tym samica w ciąży.

Jednak ubiegły rok był jeszcze gorszy. W ciągu godziny zabito ponad 1400 ssaków z gatunku delfinowców. Po tamtych wydarzeniach lokalne władze zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń ilościowych. W tym roku ustalono granicę na 500 osobników, jednak organizacje broniące praw zwierząt przekonują, że tylko zakaz jest moralnie i ekologicznie odpowiedni. Oprócz akcji w terenie nie trudno jest natrafić na internetowe petycje w tej sprawie.

Broniąc swojej decyzji w oficjalnym komunikacie lokalne władze pisały, że wielorybnictwo jest „ważnym elementem życia Wysp Owczych, które przez wieki opierały swoją lokalną gospodarkę i bezpieczeństwo na zrównoważonym wykorzystywaniu zasobów morskich”.