Tego jeszcze nie było! Mikro-roboty umyją ci zęby, lepiej niż szczoteczka

i

Autor: PIxabay Roboty zamiast szczoteczki? Brzmi dziwnie, ale... może niedługo być codziennością.

Tego jeszcze nie było! Mikro-roboty umyją ci zęby, lepiej niż szczoteczka

2022-07-07 12:10

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” - śpiewały lata temu Fasolki zachęcając do mycia zębów. Wygląda na to, że niedługo będzie to prawdziwie pieśń przeszłości. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii opracowali projekt robotów, które zmienią nasze życie, a przynajmniej to w ustach.

Wyobraźcie sobie: podczas porannej toalety zamiast nici dentystycznej czy szczoteczki wyjmiemy specjalny pojemnik i wypuścimy z niego rój maleńkich mechanizmów. Uformują one specjalny szyk i ruszą na pole walki, jakim będzie nasze szkliwo, dziąsła i przestrzeń między zębami. Taki stomatologiczny matrix proponują nam autorzy koncepcji, która w testach okazała się wyjątkowo skuteczna.

Metalowy rój w ustach

Mikro-roboty składać się mają głównie z cząsteczek tlenku żelaza. Ma on właściwości magnetyczne i katalityczne (umożliwiają i przyspieszają bieg reakcji chemicznych). Wykorzystując pole magnetyczne naukowcy wprawiają je w ruch i potrafią skierować w nawet najwęższe zakamarki. Eksperymenty na modelach pokazały, że wprawione w ten sposób w ruch cząsteczki skuteczniej radzą sobie z płytką nazębną niż włosie szczoteczki i nić dentystyczna.

- Codzienna higiena uzębienia potrafi być uciążliwa i dla wielu osób stanowi kłopot – mówi Hyun (Michael) Koo, jeden z autorów badania i wykładowca Uniwersytetu Pensylwanii - Codziennie należy szczotkować, nitkować oraz płukać zęby. To wieloetapowy proces. Innowacyjność naszej metody polega na tym, że wszystkie te trzy czynności wykonają za nas roboty, a my będziemy mieli wolne ręce.

Naukowcy zwracają uwagę, że takie rozwiązanie może być pomocne choćby dla osób z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności oraz seniorów, których zdolności ruchowe oraz zręczność słabną z wiekiem.

Źródło: University of Pennsylvania