Ta gra poprawi pamięć krótkotrwałą seniorów. Opracowali ją naukowcy

i

Autor: Pexels

Ta gra poprawi pamięć krótkotrwałą seniorów. Opracowali ją naukowcy

2022-10-10 15:36

Wraz z postępującym się starzeniem społeczeństwa każdy sposób na trening umysłu pozwalający utrzymać dłużej jego sprawność jest bardzo pożądany. Jeśli nie łączy się z niewygodą, zmęczeniem fizycznym lub innym dyskomfortem, tym lepiej. Nie od wczoraj wiadomo, że człowiek lubi się bawić w każdym wieku.

Zatem czemu nie zrobić czegoś co połączy zabawę z treningiem umysłowym dla osób starszych? Znamy już wiele takich rozrywek, wystarczy choćby przypomnieć jak nasze babcie potrafiły godzinami rozprawiać o plotkach nad stolikiem do brydża. Dziadkowie zresztą także. Brydż, kanasta, warcaby i oczywiście krzyżówki – to znane i uznane metody na rozruszanie szarych komórek. Najczęściej jednak potrzeba do takich gier towarzystwa, a z tym może być niestety różnie. Możemy zatem zaprząc do pracy nowoczesną technologię oraz wciąż rozwijający się rynek gier video.

Måneskin dla Eska Rock!

To, że gry od lat nie są prostymi migocącymi odmóżdżaczami nie jest żadną tajemnicą. Dla rodziców i dla młodszych, a dla pokolenia seniorów mogą się negatywnie kojarzyć z zahipnotyzowanym młodym człowiekiem przed ekranem, który robi coś, co do nich kompletnie nie przemawia. Nic w tym złego, technologia w ostatnich 30 latach rozwija się znacznie szybciej niż zdolności przeciętnego człowieka do nadążenia za nią. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ułatwić osobom starszym zrozumienie bogactwa świata cyfrowego oraz możliwości, które może im dać.

Naukowcy z Instytutu Neurologii w Montrealu zbadali efekty gier na grupie 47 dorosłych osób w wieku 60-79 lat. Podzielono ich na 2 grupy: pierwsza grała w muzyczną grę „Rhythmicity”, druga dostała do testowania grę polegającą na szukaniu wyrazów. Obie grupy grały codziennie po 20 minut, przez pięć dni w tygodniu, przez łącznie 8 tygodni. Różnice w efektach pokazały się właśnie na poziomie tego, co poprawiło się u członków danej grupy po takim treningu.

Grupa grająca w muzyczną grę okazała się mieć lepsze wyniki w testach pamięci krótkotrwałej, kiedy sprawdzano ich zdolności do rozpoznawania twarzy. W opisie wyników badania możemy przeczytać, że trening zarówno rytmiki jak i refleksu pozytywnie wpłynął na pamięć krótkotrwałą seniorów. Inne, wcześniejsze badania wskazywały, że na przykład gry takie jak „Labirynt” wzmacniały zdolności pamięci długotrwałej. Kto wie, może to pierwszy krok do narodzenia się nowej gałęzi branży gier – rozrywki elektronicznej przeznaczonej do stymulacji i poprawy kondycji kognitywnej.