Deska

i

Autor: Pexels

Ta dwójka prostych ćwiczeń to klucz do poprawy ciśnienia. Mają wiele innych dobrych efektów

2023-08-08 16:04

W ostatnich latach moda na sport i zdrowe nawyki przyniosła dziesiątki diet, zestawów ćwiczeń i porad na temat tego jak szybko schudnąć, zachować wieczną młodość i tak dalej, i tak dalej. Z czasem jednak większość tych pomysłów okazywała się albo zbyt wymagająca dla odbiorców, albo obalały jej skuteczność badania naukowe, albo jej twórcy okazywali się szarlatanami. Nie znaczy to jednak, że nie warto starać się o swoje zdrowie, przeciwnie! Te dwa proste ćwiczenia zostały dokładnie zbadane przez zajmujących się zdrowiem człowieka naukowców

Ćwiczenia najczęściej kojarzą nam się z prędkością, ruchem, dynamiką i związanym z tym wysiłkiem. Tymczasem jak przekonuje Jamie Edwards, fizjolog i wykładowca University of East London, można także pracować nad obniżeniem ciśnienia i wzmocnieniem organizmu za pomocą zupełnie statycznej formy wysiłku. Nazywane jest to treningiem „izometrycznym”. Wiąże się on z napinaniem konkretych grup mięśni i przytrzymywaniu ich w tej pozycji, dzięki czemu nie rozciągają się one i nie kurczą. Te dwa ćwiczenia to tak zwana deska oraz krzesełko przy ścianie.

Pierwsze polega na oparciu się na łokciach oraz przedramionach na podłożu i uniesienie nóg tak, by opierać się na palcach. Jest to podobne do stanu przed zrobieniem pompki, ale opieramy większość ciężaru na leżących na podłodze rękach. W tej pozycji powinniśmy na pewien czas zastygnąć, a mięśnie będą pracować same. Jeśli nigdy tego nie robiliście, to poczujecie wysiłek po kilku sekundach.

Podobnie jest z krzesełkiem. Jest to oparcie ciężaru ciała na ścianie i następnie zgięcie kolan tak by nasze ciało przybrało pozycję jak podczas siedzenia na krześle. Z tym, że przed upadkiem z powodu braku siedzenia chroni nas oparcie o ścianę. Podobnie jak przy poprzednim ćwiczeniu w takiej pozycji pozostajemy przez pewien czas, co samo w sobie jest już wysiłkiem.

Bardzo ważne jest to, by nie forsować się i wykonywać tego typu ćwiczenia w sposób odpowiedzialny. W końcu chodzi o pomoc dla mięśni, a nie wywołanie kontuzji. Zatem zaczynajcie od krótkich czasów takich „zawieszeń” – serii po 30 sekund, a potem wydłużajcie w miarę możliwości.

Wśród korzyści, które dają te ćwiczenia naukowcy wymieniają poprawę ciśnienia, wzmocnienie stawów, zrównoważenie rozwoju mięśni, poprawiają siłę i kondycję, nie są kontuzjogenne i używa się ich w fizjoterapii, a do tego zabierają niewiele czasu.

„Niektórych pilotów trzeba wynosić z kokpitu” – płk Krystian Zięć, były pilot-instruktor F-16 | Tak trzeba żyć #38 Eska Rock