Sylwester Chęciński

i

Autor: Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Sylwester Chęciński nie żyje. Twórca Samych swoich miał 91 lat

2021-12-09 8:06

Na początku grudnia 2021 roku media obiegła bardzo smutna informacja - zmarł Sylwester Chęciński, twórca trylogii o Pawlakach i Kargulach. Reżyser miał 91 lat.

Sylwester Chęciński nie żyje. Sylwester Chęciński zmarł w środę 8 grudnia 2021 roku we Wrocławiu. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wiadomość o śmierci przekazał syn reżysera, Igor Chęciński.

Sylwester Chęciński nie żyje. Miał 91 lat

Sylwester Chęciński był jednych z najwybitniejszych, polskich reżyserów filmowych oraz scenarzystów. Urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu. W 1950 roku został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżonowie, natomiast w 1956 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Był twórcą komedii: Sami swoim, Nie ma mocnych oraz Kochaj albo rzuć, czyli kultowej trylogii o Pawlakach i Kargulach. Oprócz tego miał na koncie takie produkcje jak: Agnieszka 46, Katastrofa, Legenda, Droga, Roman i Magda, Bo oszalałem dla niej, Wielki Szu, Rozmowy kontrolowane i Przybyli ułani. Za całokształt twórczości otrzymał Platynowe Lwy na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodę Orła za osiągnięcia życia. W 2014 roku został wyróżniony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2020 roku - Krzyżem Komandorskim Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w wieku 91 lat.

Zmarli nagle. Gaca, Mończyk i seksbomba PRL. Niezapomniani
Źródło: Sylwester Chęciński nie żyje. Twórca Samych swoich miał 91 lat