Apel Centrum Krwiodawstwa: Dramatycznie brakuje krwi

i

Autor: Pixabay Apel Centrum Krwiodawstwa: Dramatycznie brakuje krwi

Święto wszystkich osób, które decydują się oddać krew. 14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy

2021-06-14 10:24

W poniedziałek (14.06) obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. To święto wszystkich osób, które decydują się oddać krew, a tym samym pomagają komuś odzyskać zdrowie, a nawet ocalić życie.

To dzień, w którym składamy życzenia i serdeczne podziękowania wyjątkowym ludziom. Ludziom, którzy nie licząc na splendor i wdzięczność oddają cząstkę siebie, aby ratować ludzi chorych. Tego nie da się przeliczyć w żaden sposób na litry, ani osoby. Rocznie w Polsce pobiera się około 1 miliona donacji. Co 10 pacjent leczony w szpitalu wymaga transfuzji krwi (w każdej godzinie przetaczane są 4 jednostki krwi).

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

14 czerwca: Światowy Dzień Krwiodawcy. Jak zostać dawcą? 

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów płynów. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut.

Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie.

Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obchodzony jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera 14 czerwca 1868 r. W 1901 roku Landsteiner odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. 

Sonda
Czy oddajesz krew?
Zwierzęta tez oddają krew!
Źródło: Święto wszystkich osób, które decydują się oddać krew. 14 czerwca to Światowy Dzień Krwiodawcy