Adamowicz

i

Autor: East News / WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Świadek w procesie ws. koncertu WOŚP: nikt nie pilnował wejścia na scenę z lewej strony

2021-06-04 14:21

Stałam przed sceną i zdziwiło mnie, że nikt nie pilnował wejścia z lewej strony - mówiła w piątek świadek przed sądem w Gdańsku w procesie ws. organizacji w 2019 r. koncertu WOŚP w Gdańsku, podczas którego zaatakowano nożem prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Kobieta widziała, jak prawdopodobnie zamachowiec przeskoczył barierkę.

Świadek Aleksandra G. uczestniczyła w koncercie WOŚP razem ze swoim narzeczonym.

Na ławie oskarżonych przed Sądem Rejonowym w Gdańsku zasiada siedem osób. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Akt oskarżenia objął dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy, i które - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie. Zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podobny zarzut postawiono dwóm osobom zarządzającym Agencją Ochrony Tajfun, tj. właścicielowi Agencji Ochrony oraz dyrektorowi ds. ochrony i BHP.

Urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy, pomimo uchybień w złożonym wniosku, oraz dwóm funkcjonariuszom policji, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię – zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

"Stałam przed sceną przy samej barierce. Zdziwiło mnie to, że z lewej strony sceny nie było nikogo z ochrony, nikt nie pilnował tam wejścia. Tam, gdzie staliśmy z Markiem, było mało publiczności. Kiedy zaczęło się odliczanie światełka do nieba, przebiegł obok nas jakiś mężczyzna, dobiegł do barierki, przeskoczył przez nią, a potem wbiegł po schodach na scenę za kotarę. Nikt nie biegł za tym mężczyzną. Miał czarną kurtkę sportową z kapturem, na pewno nie była to kurtka skórzana, miał też jasne dżinsy"

- zeznawała świadek podczas śledztwa, a protokoły z przesłuchania odczytał w piątek sąd.

Potem, jak tłumaczyła Aleksandra G., mężczyzna zniknął jej z pola widzenia. W pewnym momencie usłyszeli z narzeczonym sygnał karetki pogotowia. O tym, że zaatakowano nożem prezydenta Gdańska świadek dowiedziała się dopiero 30-40 minut po zakończeniu koncertu dzięki przypadkowo usłyszanej rozmowie przechodniów na ulicy.

"Słysząc to od razu skojarzyliśmy z Markiem, że napastnikiem mógł być ten facet, którego widzieliśmy, jak przeskakiwał przez barierkę"

 - mówiła Aleksandra G.

Dodała, że gdyby wraz z narzeczonym spróbowała dostać się na scenę w podobny sposób jak mężczyzna, to "nikt by nam w tym nie przeszkodził". "Każdy mógł to zrobić, gdyby tylko chciał" - oceniła.

Wśród świadków podczas piątkowej rozprawy był też m.in. Paweł Sz., który jako uczeń szkoły zawodowej najął się do pracy w firmie ochroniarskiej Tajfun. Przyznał, że nie przeszedł wcześniej żadnego przeszkolenia.

"Wcześniej pracowałem w służbie informacyjnej ochrony na Jarmarku Dominikańskim. Podczas koncertu WOŚP stałem przed sceną i miałem patrzeć na publiczność. Po godzinie 20 obróciłem głowę w kierunku sceny i zobaczyłem mężczyznę, których chodzi po scenie z nożem, krzyczał, że wyszedł z więzienia. Po chwili został obezwładniony. Koło mojej lewej nogi wylądował nagle ok. 30-centymetrowy nóż. Potem ten nóż został zabezpieczony"

Światełko do nieba WOŚP 2021 - konwój w Radomiu
Źródło: Świadek w procesie ws. koncertu WOŚP: nikt nie pilnował wejścia na scenę z lewej strony