Starlink

i

Autor: Jeff Bryant flickr.com Starlink

STARLINK nad Warszawą 20.05 - o której oglądać przelot satelitów?

2021-05-20 14:58

Dziś ostatnia okazja, by wyraźnie zaobserwować przelot kilkudziesięciu satelitów Starlink po nocnym niebie! Połyskliwy sznur będzie można zobaczyć również nad stolicą. O której oglądać Starlinki w Warszawie? Gdzie kierować wzrok? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Starlink nad Warszawą 20.05 - o której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać wszyscy pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. I nic dziwnego, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" 60 satelitów wysłanych przez SpaceX w kosmos. Ostatni lot wynoszącej je rakiety odbył się 16 maja. Urządzenia są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. 20 maja będziemy mieli najprawdopodobniej ostatnią okazję, by oglądać je w miarę wyraźnie. Starlink Będą widoczne także z Warszawy! Koniecznie dowiedzcie się, o której je oglądać.

Majowa Masa Krytyczna dedykowana dzieciom!
Sonda
Widziałeś już Starlinki Elona Muska?

O której Starlinki nad Warszawą?

W czwartek 20 maja widoczne będą urządzenia z dwóch serii: L26 i L27. Satelity Starlink z serii L26 pojawią się nad Polską po godzinie 21:53. Ich drugi przelot odbędzie się po 23:32. Satelity z serii L27 będą przelatywały po 1:50 i po 3:24. W tym też czasie należy ich wypatrywać nad Warszawą. Widoczność będzie zależna od zachmurzenia. Warto więc sprawdzić prognozę pogody.

Gdzie wypatrywać Starlinków nad Warszawą?

Serie osiągnęły już dużą wysokość. Satelity z perspektywy Warszawy pojawią wysoko nad horyzontem, przelatywać będą niemal przez sam środek nieba, z zachodu na wschód. Radzimy znaleźć miejsce wolne od latarni ulicznych. Dobrymi punktami obserwacji będą wzniesienia terenu. Warto mieć ze sobą lornetkę, gdyż satelity mogą być dość blade na tle nieba.

Źródło: STARLINK nad Warszawą 20.05 - o której oglądać przelot satelitów?