Starlink

i

Autor: Official SpaceX Photos flickr.com Starlink

STARLINK NAD POLSKĄ 4.12 - o której oglądać przelot satelitów SpaceX?

2021-12-03 14:48

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba długo czekali na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami.

Starlink nad Polską 4. grudnia! O której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. Na ten widok czekali prawie 4 miesiące - ostatnia misja odbyła się bowiem we wrześniu. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, o której zaobserwujemy przelot i gdzie należy kierować wzrok.

Starlink nad Polską 4.12 - o której pierwszy przelot w grudniu?

Start Rakieta Falcon 9 zaplanowano na 3. grudnia o godzinie 00:12 (czasu polskiego). Wyniesie ona na orbitę 48 satelitów oznaczonych jako G4-3. Godzina startu jest bardzo sprzyjająca dla obserwatorów i obserwatorek w Polsce. Starlinki zobaczymy na niebie między 18:12 a 18:15.

Orfeusz- Łabędź w zimowym golfie

Starlinki 4.12 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Starlinki będą widoczne nisko nad południowym horyzontem. Ta trajektoria jest niestety niekorzystna dla północnej Polski - tam raczej nie ma szans na obserwacje. Jednak im dalej na południe, tym łatwiej będzie nam dostrzec "kosmiczny pociąg". Dokładne godziny i tor lotu dla kilkudziesięciu polskich miast poznacie z poniższego wideo.

Starlinki w grudniu

Pierwszy grudniowy przelot potrwa bardzo krótko, bo około 30 sekund. Każdego kolejnego dnia satelity będą zwiększały pułap, co wydłuży czas przelotu. Najlepiej widoczne będą przez kilka pierwszych dni od wystrzelenia.

Źródło: nocneniebo.pl

Źródło: STARLINK NAD POLSKĄ w GRUDNIU - o której oglądać przelot satelitów SpaceX?