Stan wyjątkowy w woj. podlaskim. Co to oznacza?

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz Stan wyjątkowy w Polsce. Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie ograniczenia w związku ze stanem wyjątkowym?

Stan wyjątkowy w Polsce. Jakie obowiązywać mogą ograniczenia? [LISTA]

2021-08-31 15:19

Stan wyjątkowy w Polsce: co to oznacza? Jakie obowiązywać będą ograniczenia? W związku z kryzysem migracyjnym w Polsce ma zostać wprowadzony stan wyjątkowy. Nie dotknie on całego kraju, ale poszczególnych miejscowości. Jakich ograniczeń można się tam spodziewać?

Stan wyjątkowy w Polsce. Jest wniosek do prezydenta

Stan wyjątkowy w Polsce: co to oznacza? We wtorek, 31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do prezydenta trafił wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce. Obowiązywać będzie w dwóch województwach. W sumie stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony w 115 miejscowościach w woj. podlaskim oraz w 68 miejscowościach w woj. lubelskim. Od kiedy stan wyjątkowy w Polsce? Jak podał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, "jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje będą obowiązywać natychmiast". Stan wyjątkowy w Polsce może potrwać 30 dni. Jest związany z kryzysem migracyjnym i sytuację przy granicy z Białorusią.

W czwartek, 2 września sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie dotyczące stany wyjątkowego w Polsce.

Raport z anteny 31.08, godz.10

Stan wyjątkowy w Polsce. Jakie ograniczenia będą obowiązywać? [LISTA]

Co oznacza wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce? Jakie ograniczenia w związku ze stanem wyjątkowym? Zgodnie z przepisami na wspomnianych terenach:

  • każda osoba dorosła, która będzie przebywać w miejscu publicznym, będzie musiała mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • uczniowie, którzy nie ukończyli 18 lat muszą mieć przy sobie legitymacje szkolne
  • zostanie zawieszone prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi
  • nie będzie można przebywać w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach, obszarach
  • obowiązywać będzie zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów i obszarów
  • obowiązywać będzie ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na wskazanym obszarze
  • wprowadzone zostanie ograniczenie posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych

Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych: one w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwość spokojnego wykonywania działalności, chociażby rolniczej. W minimalnym stopniu będą te restrykcje dotyczyły stałych mieszkańców tych miejscowości - zapewnił Kamiński.

Sonda
Czy popierasz wprowadzenie stanu wyjątkowego w woj. podlaskim i woj. lubelskim?
Źródło: Stan wyjątkowy w Polsce. Co to? Jakie obowiązywać mogą ograniczenia? [LISTA]