Spotkanie na szczycie PUTIN - BIDEN

i

Autor: AP Spotkanie na szczycie PUTIN - BIDEN

Spotkanie Putin - Biden: Jest perspektywa znacznej poprawy relacji USA i Rosji?

2021-06-16 20:18

W środę doszło do długo wyczekiwanego spotkania pomiędzy prezydentami Rosji a USA. Joe Biden spotkał się z Władimirem Putinem. Spotkanie miało bardzo kurtuazyjny charakter, przynajmniej jego część oficjalna - ocenia dla nas Grzegorz Załuski, specjalista Body Language. Jakie na spotkaniu padły ustalenia?

Spotkanie prezydentów Rosji i USA było bardzo długo wyczekiwane przez świat. W końcu się udało. Joe Biden spotkał się z Władimierem Putinem w Szwajcarii. Początek spotkań obu przywódców był niezwykle kurtuazyjny. Obaj prezydencie podali sobie ręce i zasiedli w fotelach.

- Z pierwszych reakcji które przekazywały media, można określić to spotkanie jako nudne. Jest to wystawienie dwóch polityków w centrum i stworzenie okoliczności mediom aby mogły zrobić trochę zdjęć. Rozmowa jest absolutnie kurtuazyjna, przynajmniej ta część oficjalna. Obaj prezydenci siedzą w bardzo naturalny dla siebie sposób - skomentował Grzegorz Załuski z Body Language Institute Polska.

Tak powstaje strefa kibica na Stadionie Narodowym

Co wiesz o Reprezentacji Polski?

Pytanie 1 z 14
W którym roku Polska zadebiutowała na EURO?

Biden - Putin: ustalenia spotkania

Po raz pierwszy Putin i Biden rozmawiali ze sobą osobiście jako prezydenci. Po szczycie prezydenci nie zorganizowali wspólnej konferencji prasowej. Biden i Putin postanowili odpowiedzieć na pytania dziennikarzy osobno. Putin jako pierwszy rozmawiał z dziennikarzami, w szczególności odpowiadał na pytania o prześladowania Nawalnego.

Co powiedział dziennikarzom po spotkaniu Władimir Putin?

  • Prezydent Rosji Władimir Putin, pytany o działalność Fundacji Walki z Korupcją (FBK), założonej przez opozycjonistę Aleksieja Nawealnego, oświadczył, że chodzi o organizację, która publicznie wzywała do zamieszek, dawała instrukcje, jak sporządzać "koktajle Mołotowa" i angażowała nieletnich do swych działań.
  • Pytany o Aleksieja Nawalnego, oświadczył, że opozycjonista świadomie łamał prawo. "Ten pan wyjechał za granicę na leczenie", ignorował wezwania i wiedząc, że jest poszukiwany powrócił do kraju - oznajmił.
  • Ambasadorowie USA i Rosji: John Sullivan i Anatolij Antonow wrócą do swoich placówek (odpowiednio - w Moskwie i Waszynngtonie) - zapowiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin
  • Prezydent USA Joe Biden podjął odpowiedzialną decyzję o przedłużeniu układu Nowy START na dalsze pięć lat, teraz pytanie jest, co dalej - oświadczył w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Zapowiedział, że rozpoczną się teraz w tej sprawie dwustronne konsultacje.
  • W sprawie uwięzionych w Rosji obywateli amerykańskich i Rosjan, znajdujących się w zakładach karnych w USA, możliwy jest kompromis - ocenił w środę prezydent Władimir Putin

Co przekazał po spotkaniu prezydent USA, Joe Biden?

  • Prezydent USA Joe Biden oświadczył po zakończeniu szczytu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w Genewie, że strona amerykańska będzie podnosić kwestie człowieka i opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. "Powiedziałem to Putinowi"- dodał.
  • Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę dziennikarzy w Genewie po szczycie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że powiedział mu, iż Stany Zjednoczone udzielają "niepodważalnego" poparcia dla suwerenności Ukrainy.
  • Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę w Genewie po szczycie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że konsekwencje śmierci uwięzionego rosyjskiego dysydenta Aleksieja Nawalnego byłyby "katastrofalne".
  • Prezydent USA Joe Biden oświadczył w środę w Genewie po spotkaniu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że następna zimna wojna nie byłaby w niczym interesie.
  • Amerykański prezydent Joe Biden oświadczył po rozmowach z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w Genewie w środę, że pojawiła się perspektywa "znacznej poprawy relacji" między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Nowe okulary dla prezydenta Rosji

Biały Dom poinformował w środę, że prezydent USA Joe Biden podarował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych - pilotek firmy Randolph USA.

Źródło: Spotkanie Putin - Biden: Jest perspektywa znacznej poprawy relacji USA i Rosji?