SPADAJĄCE GWIAZDY W SIERPNIU - czym są? Legendy i opowieści mogą zaskoczyć! [PERSEIDY 2021]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

SPADAJĄCE GWIAZDY W SIERPNIU - czym są? Legendy i opowieści mogą zaskoczyć! [PERSEIDY 2021]

2021-08-06 11:55

Kto z nas nie kocha patrzeć w niebo? Sierpień jest miesiącem wyjątkowym, bo wtedy też możemy oglądać niezwykłe noce spadających gwiazd. Maksimum roju meteorów Perseidy w 2021 roku przypada na czwartek 12 sierpnia. Czym jednak są gwiazdy, które szybują po nieboskłonie? Istnieje na ich temat kilka ciekawych legend!

Rój meteorytów Perseidy - wywodzi nazwę od gwiazdozbioru Perseusza, w którym w maksimum aktywności znajduje się radiant tych obiektów (radiantem nazywany jest punkt, z którego wydają się wybiegać meteory danego roju). Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Z tym zjawiskiem związane są liczne legendy. Nasi przodkowie obawiali się ich lub też składali w taki czas ofiary i świętowali. Jakie są najsłynniejsze mity związane z nocami spadających gwiazd?

Grzegorz Rosiński: Thorgal powstał przez przypadek

SPADAJĄCE GWIAZDY W SIERPNIU - czym są? Legendy i opowieści mogą zaskoczyć!

Z meteorami wiąże się z kilka przesądów. Dawniej nazywane były łzami św. Wawrzyńca, który zginął męczeńską śmiercią około 10 sierpnia. W niektórych kręgach kulturowych uważano, że każda spadająca gwiazda zwiastuje śmierć jakiegoś człowieka. Jest też przesąd, który na widok spadającej gwiazdy każe pomyśleć życzenie.

Współcześnie wiadomo, iż „spadająca gwiazda” (meteor) niewiele ma wspólnego z gwiazdami. Jego źródłem jest skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w trakcie przelotu przez nią wytworzyła świecący ślad, który można dostrzec. Zdecydowana większość meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie docierają do powierzchni Ziemi. Jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.

Źródło: SPADAJĄCE GWIAZDY W SIERPNIU - czym są? Legendy i opowieści mogą zaskoczyć! [PERSEIDY 2021]