Wygląda na to, że przez lata pozbywaliśmy się czegoś wyjątkowo ważnego dla ludzkiego zdrowia. Badania naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazały, że ma on bardzo silne właściwości antynowotworowe. Inną zaletą są właściwości przeciwutleniające, które wspierają nasz układ trawienny. Tymczasem, jak donosi Polska Agencja Prasowa, po tym jak odzyskuje się z niego około 50% biała do produkcji pasz dla zwierząt, trafia do odpadów.
Co ciekawe, w dawniejszych czasach substancję tą wykorzystywano do łagodzenia objawów wielu chorób układu trawiennego, w tym zapalenie jelit lub wrzody żołądka.
- Aby zweryfikować, czy surowiec ten faktycznie wykazuje podobne działanie, przeprowadziliśmy szczegółowe badania na liniach komórkowych oraz modelach szczurzych. I okazało się, że - owszem - mówi w rozmowie z PAP dr inż. Przemysław Kowalczewski, naukowy wychowanek prof. Lewandowicz, autor kilkunastu publikacji i kilku patentów poświęconych aktywności biologicznej soku z ziemniaka.
Dodatkowo badacze wykazali w soku obecność dwóch substancji: solaniny i chakoniny. Mają one silne działanie przeciwnowotworowe. Dzięki ich działaniu glikoalkaloidy, substancje wykorzystywane do walki z komórkami rakowymi, są mniej toksyczne dla tych prawidłowo rozwijających się.
Trzymamy kciuki za dalsze badania, bo choć wyniki są bardzo obiecujące, to do powstania na ich podstawie leków dostępnych dla pacjentów droga jeszcze bardzo daleka.
Polecany artykuł: