Siwienie włosów można odwrócić. Nowe badanie odkrywa tajemnice tego procesu

i

Autor: Pexels

Siwienie włosów można odwrócić. Nowe badanie odkrywa tajemnice tego procesu

2023-09-14 20:56

To nie będzie reklama jakiegoś specjalnego szamponu lub innego suplementu diety, który ma gwarantować natychmiastowe efekty już po pierwszej dawce. Właściwie to w ogóle nie będzie reklama. Mamy za to dobre i ciekawe wieści z Nowego Yorku. W działającej w ramach tamtejszego uniwersytetu Grossman School of Medicine naukowcy dokonali bardzo ciekawych i obserwujących obserwacji dotyczących ludzkich włosów.

Przyczyna siwienia nie jest nauce obca już od bardzo dawna. To kwestia melaniny, czyli pigment obecny w ludzkim organizmie. Dzięki niemu nasza skóra, włosy oraz oczy mają określoną barwę. Wraz z wiekiem zmienia się tryb pracy komórek macierzystych w naszych ciałach. W wyniku tego z czasem przestają wytwarzać odpowiednie ilości barwnika i zaczynamy siwieć.

Jak to wygląda szczegółowo? W meszkach włosowych przechowywane są komórki macierzyste, które mogą wytworzyć melanocyty. To właśnie one tworzą melaninę. Jeśli trzeba, organizm decyduje o „wysłaniu” tychże komórek macierzystych „do pracy” na włos i tam już jako melanocyty wytwarzają barwnik. Czemu zatem w pewnym momencie przestają działać?

Wyniki dwuletnich obserwacji zachowania komórek u myszy pokazały interesujące zjawisko. Z biegiem czasu energia w komórkach macierzystych wyczerpuje się i nie są one w stanie produkować melaniny. Jej pozostałości wypłukują się z włosów i te stają się siwe. Co więcej, co jakiś czas naukowcy usuwali myszom część włosów, żeby dać sygnał organizmowi, że cykl życia pojedynczego włosa jest krótszy. Spowodowało to pojawianie się siwych odbarwień futra w miejscach, gdzie włosy usuwano, jakby udało się sztucznie przyspieszyć zegar biologiczny.

To pokazuje, że odpowiednio stymulując komórki można uzyskać szybciej efekt siwych włosów, co mogłoby się sprawdzić w XVIII-wiecznym Wersalu. Dziś wiele osób jednak wolałoby ten efekt odwrócić, a to według naukowców najprawdopodobniej jest możliwe, choć będzie wymagało dalszych badań, oczywiście nie tylko na myszach, z czasem także na ludziach. Skoro jednak siła tkwi w energii komórek macierzystych, nad którymi obecnie trwają dziesiątki badań możliwe, że w tej lub przyszłej dekadzie uda się opracować sposób na ich rewitalizowanie, a tym samym odwracanie procesu siwienia.

Z drugiej strony naszym zdaniem nie ma nic dziwnego, a tym bardziej brzydkiego w siwych włosach. Są naturalną koleją rzeczy i w wielu kulturach były powodem do szacunku. Czarne, rude, blond, siwe, kolorowe – byle zdrowe i zadbane.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica