Pies

i

Autor: pixabay.com

Schronisko na Paluchu - NOWA PROCEDURA ADOPCJI od 2022. Sprawdźcie, jak wyglądają przepisy

2021-12-22 12:39

Przedstawiciele władz warszawskiego Schroniska na Paluchu porozumieli się z wolontariuszami ośrodka w sprawie nowej procedury adopcyjnej. Jej wejście w życie zaplanowano na 1. stycznia 2022. Sprawdźcie, jakie kroki przewiduje procedura przed przygarnięciem zwierzęcia.

Jest porozumienie w sprawie nowej procedury adopcji zwierząt ze Schroniska na Paluchu. Wypracowanie wspólnego stanowiska władz placówki i wolontariuszy to efekt kontroli, która w warszawskim schronisku została przeprowadzona w 2021 roku. To wówczas podjęto decyzje o konieczności ulepszenia procedur, czego domagały się też osoby zaangażowane w wolontariat na Paluchu. Nowe przepisy o adopcji zwierząt ze stołecznego schroniska wchodzą w życie 1. stycznia 2022 roku. Każdy, kto planuje przygarnąć psa, kota lub inne zwierzę z Palucha, powinien zapoznać się z procedurami. Opisujemy je w dalszej części artykułu.

Wylali asfalt, potem go zerwali i znów wylali. Remont w Ząbkach jak u Barei

Procedury adopcyjne w Schronisku na Paluchu - jak wyglądają?

Obowiązujące od 2022 procedury przewidują wizyty adopcyjne w domu adoptującego. Odbywają się one jednak w konkretnych przypadkach, np.: brak możliwości wizyty w Schronisku wszystkich domowników lub obecność innego kota czy psa w domu adoptującego. Określono też sytuacje, w których wizyta nie będzie przeprowadzana z udziałem psa ze Schroniska, np.: gdy pies jest intensywnie lub paliatywnie leczony, lub gdy mogłoby to powodować duży stres u zwierzęcia.

Osobom starającym się o adopcję zwierzęcia wciąż przysługuje prawo sprzeciwu w przypadku negatywnej decyzji ze strony Biura Przyjęć i Adopcji Zwierząt. Prawo to dotyczy jednak tylko psów powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kotów, z uwagi na ich dobro, nie będzie możliwości odwołania.

Wstrzymywanie adopcji

Nowe przepisy wprowadzają także katalog przypadków, w których Schronisko będzie mogło wstrzymać proces adopcyjny. To np. choroba zwierzęcia, roszczenia ze strony poprzedniego właściciela lub decyzje innych organów.

Schronisko na Paluchu - rozmowy wciąż trwają

Opracowanie nowych procedur adopcji było tylko jedną z kwestii wymagających uzgodnienia. Wolontariusze i władze placówki wciąż dyskutują na temat niezbędnych zmian w regulaminie wolontariatu, zwłaszcza w kontekście rejestracji czasu poświęcanego na wykonywanie swoich obowiązków poza Schroniskiem. Przedmiotem dalszych rozmów jest też sprawa kandydatów i kandydatek do wolontariatu. Obecnie w placówce Wolontariusze i wolontariuszki funkcjonują w dwóch statusach: wolontariusz pierwszego stopnia i wolontariusz drugiego stopnia. Ich uprawnienia różnią się od siebie, w zależności od doświadczenia i poziomu aktywności w Schronisku.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Schronisko na Paluchu - NOWA PROCEDURA ADOPCJI od 2022. Sprawdźcie, jakie są przepisy