Pani Stanisława (z lewej) i pani Aleksandra (z prawej)

i

Autor: Ewa Sas

Samotne starsze osoby są obok nas. Podarujmy im wigilię!

2021-12-10 20:24

Samotne osoby są wśród nas i warto je wspierać. Przypomina o tym stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich w ramach akcji "Podaruj wigilię". Każdy z nas może przekazać fundusze, które zasilą konto stowarzyszenia, dzięki czemu będzie mogło pomagać seniorom. A jeśli mamy więcej czasu - to sami możemy zostać wolontariuszami i podarować podopiecznym stowarzyszenia bezcenny czas.

Orkiestra w szpitalu CZMP

Czas - najcenniejszy prezent

Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich kontaktuje ze sobą samotnych seniorów i wolontariuszy. W samej Warszawie i okolicach są setki osób potrzebujących. - W Warszawie mamy około 150 par podopieczny i wolontariusz plus w Pruszkowie około 30 par. Mamy też kilkoro oczekujących - mówi Emilia Kozłowska, koordynatorka wolontariatu stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich.

Wśród podopiecznych ma takie osoby, jak Stanisława, która do stowarzyszenia zwróciła się o pomoc w zeszłym roku. - Moja sytuacja życiowa się zmieniła. Jestem po operacji i potrzebuje pomocy w niektórych czynnościach życiowych - mówi pani Stanisława. - W ten sposób dostałam dostałam taki prezent, moją wolontariuszkę Ole, która ma ogromne serce i wiem, że mogę na niej polegać.

Wolontariuszką pani Stanisławy jest Aleksandra Nietreba, która sama przyznaje, że obie zostały idealnie dobrane. - Nasze charaktery okazały się bardzo podobne. To, co lubimy okazało się bardzo podobne. Możemy tańczyć, możemy śpiewać, pójść do filharmonii. To jest nasz wspólny czas - mówi pani Aleksandra. - Danie komuś drugiemu swojego czasu. Moim zdaniem to najważniejsza rzecz w życiu.

Jako wolontariuszka pani Aleksandra poświęca pani Stanisławie czas na różny sposób. Ale sama też apeluje do każdego, aby otworzył oczy i serce na seniorów i osoby samotne, które są dookoła. - Odezwijmy się do siebie, uśmiechnijmy się do ludzi dookoła. I pomyślmy, że są takie stowarzyszenia jak Mali Bracia Ubogich, które pomagają nam się ze sobą poznać. Że są osoby, które potrzebują tego czasu. Naszego czasu. Żeby usiąść przy herbacie, pójść na spacer, pomóc wejść po schodach. To nie jest wielka rzecz. Ale to jest największa rzecz, jaką możemy podarować. Chodzi o nas wszystkich, żebyśmy się uśmiechnęli do siebie. Pogadajmy, otwórzmy serca. Nie tylko na święta, ale na nowy rok i całe kolejne lata.

Wersja dla zabieganych

Nie każdy ma możliwość zostania wolontariuszem i podarowania seniorowi swojego czasu. Z myślą o tych osobach powstała kampania "Podaruj Wigilię". Każdy, kto weźmie w niej udział, wesprze działalność stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. Fundusze zostaną przeznaczone na świąteczne zakupy dla seniorów, ale też na spędzenie czasu wolontariuszy z seniorami - zarówno teraz jak i już po świętach.

Pani Aleksandra już ma pomysł, jak sama spędzi z panią Stanisławą świąteczny czas.- Idziemy w następnym tygodniu lub za dwa tygodnie do restauracji, na piękny obiad. Dlatego musimy się już przygotować! - zdradza. A pani Stanisława ma życzenia dla siebie i wszystkich samotnych seniorów dookoła. - Chciałabym, żeby wszyscy ludzie samotni, którzy nie mają rodzin i kontaktów, mieli swoje wolontariuszki z takim ogromnym sercem!

Szczegóły na temat akcji "Podaruj Wigilię" znaleźć można POD TYM ADRESEM

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?
Źródło: Samotne starsze osoby są obok nas. Podarujmy im wigilię!