Adam Niedzielski

i

Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Czwarta fala koronawirusa. Niedzielski ostrzega

Rząd szykuje się na czwartą falę. Jest lista wstępnych obostrzeń

2021-08-23 21:40

Z czwartą falą koronawirusa najprawdopodobniej będziemy musieli się zmierzyć już jesienią. Możliwe jest ponowne wprowadzenie obostrzeń. W tej sprawie odbyło się dziś spotkanie rady medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Wiadomo już, jakie obostrzenia mogą obowiązywać podczas czwartej fali.

Raport z Anteny 23.08, godz 10.00

Obostrzenia dla niezaszczepionych oraz obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup społecznych - między innymi o tym rozmawiała dziś rada medyczna z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. - Trzymamy rękę na pulsie, obserwujemy jakie decyzje w sprawie obostrzeń i szczepień podejmują inne kraje - mówi szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. - Analizujemy działania naszych zagranicznych partnerów, ale decyzji w tego rodzaju kwestiach nie ma - dodał Dworczyk.

Czytaj także: Czy jest NIEDZIELA HANDLOWA 29.08? Które sklepy otwarte są tego dnia?

Rada dyskutowała też o początku roku szkolnego. Póki co, zgodnie z planem, nauka ma się odbywać stacjonarnie. Rozmawiano też na temat postępu Narodowego Programu Szczepień i o potencjalnych scenariuszach rozwoju pandemii COVID-19.

Kiedy będzie czwarta fala koronawirusa?

Jak podkreślają naukowcy, czwartej fali koronawirusa należy się spodziewać jesienią. Póki co liczba nowych zachorowań utrzymuje się na poziomie 100-200. Należy jednak zauważyć wzrost do poprzednich tygodni - w niektórych dniach nawet o ok. 50 procent. Z kolei jak podkreśla dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, znacznego wzrostu zachorowań należy się spodziewać w październiku. Przyczyną może być m.in. powrót dzieci do szkół.

Ile dziś zachorowań na koronawirusa?

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby odnotowano 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw:

  • śląskiego (16),
  • pomorskiego (14),
  • podkarpackiego (13),
  • mazowieckiego (11).

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba oraz żadna osoba nie zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się 2 886 805 osób. 75 316 osób zmarło.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Każdy wynik powyżej 6/10 powodem do dumy i chwały

Pytanie 1 z 10
W Tokio właśnie startują, a gdzie odbędą się następne letnie igrzyska olimpijskie?
Źródło: Rząd szykuje się na czwartą falę. Jest lista wstępnych obostrzeń