Ruszył eksperyment energetyczny. Specjalna aparatura w mieszkaniach warszawiaków

i

Autor: YouTube/Urząd m.st. Warszawy, zrzut ekranu Ruszył eksperyment energetyczny. Specjalna aparatura w mieszkaniach warszawiaków

Ruszył eksperyment energetyczny. Specjalna aparatura w mieszkaniach warszawiaków

2021-04-20 19:51

Ruszył miejski eksperyment energetyczny! Wybrano do niego kilkanaście warszawskich gospodarstw domowych. Teraz naukowcy zbadają jak nawyki rodzin wpływają na zużycie energii.​ I co zrobić, by było lepiej!

12 rodzin weźmie udział w eksperymencie energetycznym organizowanym przez miasto. Chodzi o zbadanie ich nawyków oraz zmienienie ich na bardziej sprzyjające środowisku. - Zbadamy w nim zużycie energii w 12 warszawskich gospodarstwach domowych. Sprawdzimy też jak zachowania i nawyki mieszkańców wpływają na ich konsumpcję. Dzięki danym, które zbierzemy podczas eksperymentu, dowiemy się jak zużywać mniej energii w naszych domach w skali całego miasta - tłumaczy dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju Zieleni, Justyna Glusman.

Czytaj także: Nowe auta elektryczne dla eko-patrolu! Będą jeździć buspasami [WIDEO]

W pierwszej fazie projektu u mieszkańców zostanie zainstalowana aparatura, która będzie mierzyła zużycie energii oraz czynniki wpływające na klimat pomieszczeń – stężenie dwutlenku węgla, wilgotność i temperaturę.

- Urządzenia są bezpieczne. Nie korzystają z internetu rodzin, ich WiFi. Korzystają z sieci GSM, aby z każdego mieszkania co miesiąc przesyłać aż 100 tys. rekordów danych - dodaje przedstawiciel wykonawcy, Bartłomiej Steczowicz.

Na kolejnym etapie uczestnicy eksperymentu otrzymają zalecenia dotyczące mniejszego zużycia energii. Ostatnia faza projektu będzie polegać na pracy analitycznej – zespół naukowy opracuje zebrane dane i przedstawi wypracowane wnioski i rozwiązania.

Czytaj także: Ulubione spektakle zawsze "pod ręką". Eko-torby Teatru Narodowego!

Dzięki danym i wszystkim innym informacjom, które zostaną zebrane podczas eksperymentu, dowiemy się jak zużywać mniej energii w naszych domach w skali całego miasta. Eksperyment potrwa trzy lata.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najważniejsze wynalazki ludzkości w dziejach. Czy zdajesz sobie sprawę, w którym wieku powstały?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze pismo drukowane powstało w wieku:
ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce
Źródło: Ruszył eksperyment energetyczny. Specjalna aparatura w mieszkaniach warszawiaków