Roztopy w niemal całej Polsce. Rzeki w centrum mogą wylać [OSTRZEŻENIA IMGW]

2021-02-22 19:24 STAN PAP.
Roztopy w niemal całej Polsce. Rzeki w centrum mogą wylać [OSTRZEŻENIA IMGW]
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Roztopy w niemal całej Polsce. Rzeki w centrum mogą wylać [OSTRZEŻENIA IMGW]

Roztopy w dziewięciu województwach - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano też alerty drugiego stopnia przed wezbraniami wody w rzekach - głównie w centrum kraju. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza? Jaka pogoda będzie w najbliższych dniach? Sprawdź mapy IMGW.

Spis treści

 1. IMGW ostrzega przed roztopami
 2. Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW: W których rejonach najbardziej niebezpiecznie?
 3. Sprawdź mapy IMGW:
 4. Wyższy poziom wody w rzekach

IMGW ostrzega przed roztopami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed roztopami. Alerty dotyczą dziewięciu województw. Wydano je dla:

 • pomorskiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • podlaskiego,
 • lubelskiego,
 • północnej części województwa mazowieckiego,
 • centrum i południa województwa podkarpackiego,
 • dla południa województwa małopolskiego,
 • dla południa województwa śląskiego.

Ostrzeżenia na południu kraju obowiązują od niedzieli i potrwają - w zależności od miejsca do wtorku lub środy. IMGW prognozuje, że temperatura maksymalna osiągnie tam wartości od 8 st. C do 11 st. C. Natomiast na północy i wschodzie kraju alerty obowiązują od wtorku do czwartku. Tam temperatura maksymalna - według prognoz IMGW - może osiągnąć nawet 13 st. C.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW: W których rejonach najbardziej niebezpiecznie?

Instytut wydał również ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wody w rzekach. W centrum kraju ostrzeżenia obowiązują w części województwa mazowieckiego i łódzkiego.

Alert trzeciego i najwyższego stopnia obowiązuje na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku, gdzie przewiduje się dalsze wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem.

Wzrosty poziomu wody prognozowane są także w zlewniach dopływów środkowej Wisły, gdzie lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Sprawdź mapy IMGW:

Mapa ostrzeżeń hydrologicznych IMGW, 22.02.2021
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Mapa ostrzeżeń hydrologicznych IMGW, 22.02.2021
Ostrzeżenia IMGW, 22.02.2021
Autor: IMGW, zrzut ekranu Ostrzeżenia IMGW, 22.02.2021

Wyższy poziom wody w rzekach

- Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego - wskazano w alercie.

Na południowym zachodzie kraju IMGW wydał z kolei alerty drugiego stopnia dla zlewni Stobrawy i Widawy (woj. opolskie), gdzie w okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozuje się wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych.

Czytaj także: Mimo dodatnich temperatur spacerują po lodzie. Sprawa dzieli mieszkańców Białołęki

Również w zlewni Widawy, Ślęzy i Orli (woj. dolnośląskie) prognozuje się wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, zaś w zlewni dolnej Ślęzy stany wody będą się utrzymywały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Orli stan wody będzie nieznacznie wzrastał i utrzymywał się w strefie powyżej stanu alarmowego.

W zlewni Widawy i Stobrawy w woj. wielkopolskim prognozowane są wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Orli w strefie powyżej stanu alarmowego.

Natomiast na Warcie i jej dopływach w ciągu najbliższej doby prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Bobrach.

Wzrost lub wahania stanu wody w strefie powyżej stanu ostrzegawczego prognozowany jest także w zlewni Bierawki (woj. śląskie).

Mimo dodatnich temperatur wędkarze wchodzą na lód