Zrealizowane na początku 2025 roku badanie objęło wszystkie dzielnice stolicy i pokazało, że mimo wysokiego poziomu ogólnego zadowolenia, różnice między poszczególnymi rejonami Warszawy są bardzo wyraźne. Mieszkańcy oceniali nie tylko jakość życia, ale także usługi miejskie, dostęp do infrastruktury i poczucie przynależności do miasta. Wyniki jasno pokazują, że lokalizacja wciąż ma ogromne znaczenie.
Wilanów wygrywa w cuglach
Z najnowszego badania nastrojów mieszkańców stolicy wynika jasno: Wilanów to dziś miejsce, gdzie warszawiakom żyje się najlepiej. Zadowolonych z codzienności w tej dzielnicy jest aż 90 proc. ankietowanych. Tuż za Wilanowem uplasowały się Żoliborz i zaskakująco – Wesoła. Choć te rejony różnią się od siebie jak ogień i woda, łączy je jedno: wysoka jakość życia i lokalna satysfakcja.
Ciekawe, że tak chętnie wskazywane dotąd Śródmieście tym razem nie załapało się na podium. Mimo bogatej oferty kulturalnej, świetnej komunikacji i dostępności usług – centrum miasta nie przekonało mieszkańców tak mocno jak spokojniejsze, bardziej kameralne okolice. Czyżby stolica z centrum w środku przestawała być miejscem do życia, a stawała się tylko przestrzenią do pracy?
Białołęka na końcu zestawienia
Na przeciwległym biegunie znalazła się Białołęka, która po raz kolejny zamyka ranking zadowolenia. Trudno się dziwić – problemy z komunikacją, brak rozwiniętej infrastruktury kolejowej i wciąż niewystarczająca liczba autobusów skutecznie odbierają mieszkańcom radość z życia w tej części miasta.
Z niewielką stratą do Białołęki uplasowały się też Ursus i Targówek. Choć i w tych dzielnicach dominują pozytywne oceny, to jednak czuć, że ich mieszkańcy mają swoje zastrzeżenia. Największe z nich? Brak inwestycji, za mało zieleni, zero pomysłu na rozwój.
Bezpieczeństwo, czystość, zieleń
Te potrzeby przewijały się najczęściej w odpowiedziach respondentów. Choć coraz więcej osób zwraca uwagę na sprawy związane z ochroną środowiska (aż 73 proc. twierdzi, że kieruje się troską o planetę, segregując odpady), to wielu narzeka na przepełnione śmietniki i niedostateczne warunki do życia w blokowiskach. Co ciekawe, tylko jedna czwarta mieszkańców korzystała z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), mimo że wiedza o ich istnieniu rośnie.
Warszawiacy są też coraz bardziej świadomi w kwestii zdrowia. Dwie trzecie z nich regularnie uprawia sport – głównie spaceruje, jeździ na rowerze albo ćwiczy w domowym zaciszu.
Różne oblicza stolicy
Wyniki tegorocznego barometru jasno pokazują, że Warszawa to nie jedno miasto, ale istny zbiór mikroświatów – dzielnic z własnym charakterem, problemami i poziomem komfortu życia. Choć ogólne zadowolenie utrzymuje się na wysokim poziomie, to różnice między dzielnicami bywają zaskakująco duże.
Jeżeli planujesz przeprowadzkę w obrębie stolicy – może warto rzucić okiem na wyniki Barometru. Bo choć życie w Warszawie ogólnie nie jest złe, to jak pokazują dane – miejsce, w którym zamieszkasz, potrafi zmienić wszystko.
Źródło: Raport Warszawski
Przeczytaj też: Oto idealne kierunki na rodzinny urlop. W rankingu znalazła się też Polska