Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jak rozliczyć podatki w Warszawie? Do kiedy można rozliczać podatek?

Rozliczanie podatku PIT w Warszawie. Coraz mniej wpływów do budżetu miasta. Do kiedy można rozliczyć PIT?

2021-03-31 20:01

Kończy się czas na rozliczenie podatku PIT. Wciąż trwa kampania "Coś za coś", która zachęca do rozliczania się w Warszawie. Bo chociaż podatników przybyło, do budżetu miasta wpłynęło o ponad 160 mln zł mniej niż rok temu. Do kiedy można rozliczać PIT? Na co przeznaczone są pieniądze z podatków?

Jak rozliczyć PIT? Mamy na to czas już tylko do końca kwietnia. Każdy, kto uchyli się od opodatkowania, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie! PIT można rozliczyć m.in. internetowo:

  • przez login.gov.pl,
  • danymi podatkowymi,
  • przez aplikację mObywatel.

Czytaj także: Złotówka za kilogram ubrań! Pomóż kupić inkubator dla zwierząt dla schroniska Na Paluchu!

Warszawa zachęca, by rozliczać podatki w stolicy. Choć przybyło 50 tys. podatników w stolicy, do budżetu miasta wpłynęło mniej pieniędzy. Od każdego podatnika trafiło do Warszawy średnio po ok. 4,3 tys. zł, czyli o 285 zł mniej niż w 2019 r. Łącznie było to 6,1 mld zł, czyli o 168 mln zł mniej niż w 2019 r.

Mniejsze wpływy i większe wydatki

W wyniku epidemicznych ograniczeń zmniejszyły się m.in. wpływy miasta:

  • ze sprzedaży biletów Warszawskiego Transportu Publicznego (o 36,4 proc.),
  • opłat parkingowych (39,3 proc.),
  • podatku od czynności cywilnoprawnych (4,6 proc.)
  • oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (4,8 proc.).

Na same działania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków COVID-19 wydaliśmy 144,9 mln zł.

- Stolica podjęła liczne działania na rzecz ochrony przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności – obniżając m.in. stawki za dzierżawę i wynajem miejskich nieruchomości. To przełożyło się na wpływy w budżecie – dochody z najmu nieruchomości były niższe o 24,9 proc., z najmu lokali użytkowych o 25,2 proc., a z dzierżawy gruntów o 14,3 proc. w stosunku do wielkości planowanych przed pandemią - informuje ratusz. 

Kampania "Coś za coś"

Ratusz namawia do rozliczania podatków w Warszawie. Dlatego ruszyła akcja "Coś za coś". - Jeśli stolica jest centrum życia, czyli zamieszkania, pracy czy studiów, to warto przekazać część swojego podatku na rozwój infrastruktury i usług miejskich, z których się na co dzień korzysta - zachęca ratusz. Aby rozliczyć się w Warszawie, nie trzeba być w niej zameldowanym - wystarczy tutaj mieszkać i w swoim zeznaniu podatkowym wpisać warszawski adres. Dla celów podatkowych liczy się miejsce zamieszkania. Nie trzeba zmieniać miejsca zameldowania.

Jak rozliczyć PIT?

Podobnie jak w zeszłym roku, urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Można je znaleźć na portalu podatkowym: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Podatnik może wybrać czy chce skorzystać z „Twojego e-PIT-a” sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Ma na to czas do 30 kwietnia 2021 r.

W przypadku korzystania z usługi „Twój e-PIT”, należy sprawdzić czy w rubryce „adres” widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania. W przypadku wypełniania deklaracji podatkowej w formie papierowej, analogicznie - tę samą informację należy wpisać na pierwszej stronie w części B.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. "Jak Kuba Bogu tak Bóg..."
Raport z anteny 31.03, godz.10
Źródło: Rozliczanie podatku PIT w Warszawie. Coraz mniej wpływów do budżetu miasta. Do kiedy można rozliczyć PIT?