Rodzice z Kalifornii oskarżają TikToka o odpowiedzialność za śmierć dzieci

i

Autor: Pexels Aplikacja TikTok jest obecnie najpopularniejszym społecznościowym medium na świecie.

Rodzice z Kalifornii oskarżają TikToka o odpowiedzialność za śmierć dzieci. Chodzi o "blackout challenge"

2022-07-11 14:16

Społecznościowy gigant będzie musiał odpowiedzieć na wiele pytań. Łącznie chodzi o siedmioro dzieci, które miały paść ofiarą popularnego w portalu trendu.

Pod koniec 2021 roku chińska aplikacja stała się najchętniej odwiedzanym miejscem w internecie. Tym samym przebiła Google i Facebooka. Gigantyczny sukces udało jej się osiągnąć w 8 lat, odkąd powstała w umysłach programistów w ByteDance. Rynek europejski i amerykański zdobyła kupując szybko rozwijającą się aplikację musica.ly. Krótkie filmiki muzyczne, śpiewanie z lub taniec z playbackiem przyjęły się bardzo szybko. Równie szybko zaczęły się jednak kontrowersje. Już w 2019 roku firma została ukarana grzywną 5,7 mln dolarów za gromadzenie danych osobowych nieletnich. Niektóre kraje wprowadziły ograniczenia dla TikToka.

Majka Jeżowska w Esce ROCK! Artystka o Dniu Matki, Nergalu, Pol'and'Rock Festival i vlogowaniu

Zabawa w podduszanie

O wyzwaniu „blackout challenge” zrobiło się głośno kilka dni temu. Obecnie wyszukując go w portalu możecie trafić na blokadę i ostrzeżenie „Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze”. Dobry pomysł, ale niestety za późno. Wyzwanie, które chętnie podejmują użytkownicy portalu, polegało na podduszaniu się. Tego typu zabawy z odcinaniem dostępu tlenu do mózgu by wywołać stan euforyczny obecne były zawsze. Niestety mogą skończyć się tragicznie, a mechanizm wyzwań w portalach społecznościowych sprawia, że chętnych przybywa lawinowo.

Jeszcze w grudniu 2021, po śmierci 10-latki z powodu wyzwania, TikTok zapowiedział, że zajmie się sprawą i będzie działał szybko oraz zdecydowanie. W amerykańskim stanie Kalifornia do sądu trafił właśnie pozew, który wskazuje jasno, że TikTok nie spełnił obietnicy.

- TikTok zainwestował miliardy dolarów w specjalnie zaprojektowane produkty, które promują niebezpieczne treści, o których firma wie, że są niebezpieczne i grożą śmiercią użytkowników – mówi adwokat Matthew P. Bergman, który reprezentuje pozywających rodziców.

Firma nie chciała do tej pory skomentować najnowszego pozwu, jednak wcześniej w oficjalnych komunikatach przekonywała, że „blackout challenge” nie jest trendem aplikacji, a praktyką znacznie starszą do niego, na którą on nie ma wpływu.

Minimalny wiek dla użytkowników TikToka to 13 lat. Dzieci, które umarły w wyniku podejmowania „blackout challenge”, miały od 9 do 12 lat.