Autobus ZTM z flagą Polski

i

Autor: wtp.waw.pl Autobus ZTM z flagą Polski

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - ZMIANY W KOMUNIKACJI i RUCHU MIEJSKIM

2021-07-29 15:47

W tym roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z uroczystościami konieczne było wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i organizacji ruchu. Sprawdźcie, jakie zmiany i w które dni przewidziano.

Zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu drogowego przewidziano w związku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości odbywać się będą 1 sierpnia, czyli w dzień, w którym w 1944 rozpoczął się zbrojny zryw w stolicy. Różne wydarzenia związane z rocznicą odbywają się jednak na terenie miasta także w inne dni. Okolicznościowe koncerty, marsze, gry terenowe czy Bieg Powstania Warszawskiego to tylko niektóre z punktów harmonogramu obchodów. Nie można też zapomnieć o tym, że ruch w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego będzie wzmożony. Władze Warszawy i Zarząd Transportu Miejskiego przygotowały plan zmian, które będą obowiązywać podczas obchodów. Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim

Sobota, 31 lipca

Plac Krasińskich oraz ulica Miodowa na odcinku Kapucyńska – Świętojerska będą nieprzejezdne w godz. 17:00 – 24:00. Autobusy linii nr: 100, 116, 178, 180, 503, 518 i N44 – od skrzyżowania ul. Moliera z Senatorską – zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii nr 100  pojadą ulicami: Senatorska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza i do swojej trasy.

Dla autobusów linii nr 116, 178, 503, 518 i N44 będzie obowiązywała trasa: Senatorska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Świętojerska – Bonifraterska i dalej trasami podstawowymi.

Autobusy linii nr 180 w kierunku Chomiczówki będą omijały nieprzejezdny odcinek ulicami: Senatorska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza. W przeciwnym kierunku, od skrzyżowania ulicy M. Anielewicza z gen. W. Andersa, pojadą ulicami: gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Senatorska – Wierzbowa.

Niedziela, 1 sierpnia

W niedzielę zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe łączące popularne węzły przesiadkowe z cmentarzami i miejscami uroczystości rocznicowych.

Na ulice wyjadą autobusy linii nr:

912: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Prosta – M. Kasprzaka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI (linia jednokierunkowa)

922: POWĄZKI CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Z. Krasińskiego – pl. T. W. Wilsona – J. Słowackiego – METRO MARYMONT

944: DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY

980: CHEŁMSKA – Czerniakowska – J. Gagarina – Belwederska – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska –pl. marsz. J. Piłsudskiego – marsz. F.  Focha – Moliera – Senatorska – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Nowolipki – L. Zamenhofa – M. Anielewicza – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI CM. WOJSKOWY.

Autobusy linii nr 912 będą podjeżdżały na przystanki w godz. 17:30 – 20:00, a nr 922, 944, 970 i 980 od godz. 14:00 do 21:00. W autobusach będą obowiązywały bilety ZTM.

Tego dnia będą także kursowały zabytkowe tramwaje specjalnej linii W. W godzinach 14:00 – 19:00 będzie można nimi przejechać trasę: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – CM. WOLSKI.

W tramwajach będą honorowane wszystkie bilety z taryfy ZTM. W składach będą obecni konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) będą umieszczać pieczątkę z adnotacją o terminie ważności biletu. Podróż na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) będzie możliwa po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub bramce metra.

Czwartek, 5 sierpnia

Tego dnia na Skwerze Pamięci odbędą się uroczystości pod pomnikiem Pomordowanych Mieszkańców Woli. W godzinach 16:30 – 20:00 nieprzejezdna będzie ulica Leszno na odcinku od al. „Solidarności” do ul. Okopowej.

Autobusy linii nr 171 i 190 – w kierunku pętli Chomiczówka i Os. Górczewska – pojadą al. „Solidarności” i ul. Młynarską do tras podstawowych.

W godzinach 19:00 – 21:00 odbędzie się Marsz Pamięci ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego na trasie: Pomnik Ofiar Rzezi Woli przy skrzyżowaniu ulicy Leszno i al. „Solidarności” – Leszno – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Redutowa na Cmentarz Powstańców Warszawy.

W tych godzinach będą możliwe kilkuminutowe wstrzymania ruchu.

Sobota, 7 sierpnia

Na sobotę, w godz. 17:00-20:00, zaplanowano rowerową Masę Powstańczą 2021 i przejazd na trasie: Muzeum Powstania Warszawskiego – Przyokopowa – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – Płocka – Górczewska – Leszno – Okopowa – Stawki – gen. W. Andersa – pl. Bankowy – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Wilcza – Mokotowska – pl. Zbawiciela – Mokotowska – al. Armii Ludowej – L. Waryńskiego – Nowowiejska – pl. Politechniki – Lwowska – Koszykowa – W.H. Lindleya – pl. S. Starynkiewicza – Al. Jerozolimskie –

Zmiany w ruchu i parkowaniu - sobota, 31 lipca

Przez całą dobę będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na:

ul. Długiej – po obu stronach od ul. Barokowej do ul. Kilińskiego i po stronie pl. Krasińskich od ul. Kilińskiego do ul. Fretaul. Bonifraterskiej – po obu stronach na odcinku od ul. Długiej do ul. Świętojerskiejul. Świętojerskiej – po obu stronach na odcinku od ul. Wałowej do ul. Bonifraterskiej (z wyłączeniem pojazdów MZA i transportu specjalistycznego MTON)do soboty, 31 lipca na ul. Bonifraterskiej wzdłuż siedziby Sądu Najwyższego (do wejścia do budynku)Wprowadzony zostanie zakaz ruchu:

na ul. Długiej, na odcinku od ul. Miodowej do Kilińskiego, w godz. 12:00 – 0:00,na ul. Miodowej i ul. Bonifraterskiej, na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Świętojerskiej, w godz. 17:00 – 0:00,na ul. Miodowej zamknięty jeden pas ruchu po stronie pl. Krasińskich,  w godz. 12:00 – 0:00

Zmiany w ruchu i parkowaniu - Niedziela, 1 sierpnia

Uroczystości przed pomnikiem gen. Roweckiego „Grota” przy ul. F. Chopina

W godzinach 0:00-14:30 na ul. Chopina będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).

Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. J. Matejki

W godzinach 0:00-17:00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na:

  • ul. Matejki - od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej włącznie z zatokami postojowymi (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora i gości),
  • ul. Wiejskiej, na odcinku od ul. Frascati do ul. Matejki wraz z parkingiem (z możliwością parkowania dla samochodów organizatora),
  • ul. Pięknej - od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej (z możliwością zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów oraz samochodów dowożących gości).

W godzinach 8:00-17:00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Matejki od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do ul. Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do Ambasady Kanady), a w godzinach 13:00-17:00 ul. Wiejska, na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej (z możliwością wjazdu i zatrzymywania się autobusów przewożących kombatantów i sztandary oraz samochodów dowożących gości).

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej

W godzinach 13:00-21:30 z ruchu indywidualnego będzie wyłączony parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, organizatorów i gości). W godzinach 0:00 – 19:00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od strony ul. Powązkowskiej (z możliwością zatrzymywania się samochodów dowożących gości). Natomiast w godzinach 13:00-19:00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej i z wyłączeniem samochodów organizatorów uroczystości).

Uroczystości przed pomnikiem Polegli Niepokonani, Cmentarz Powstańców Warszawskich przy ul. Wolskiej

W godzinach 16:30 – 22:00 na jednym pasie jezdni ul. Wolskiej w stronę ul. Sowińskiego (po stronie parku Powstańców Warszawy) obowiązywać będzie zakaz ruchu do czasu zakończenia mszy polowej i odjazdu uczestników (z przeznaczeniem na parkowanie dla autobusów przewożących kombatantów i gości). W godzinach 0:00 – 23:00 obowiązywać będzie zakaz parkowania (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicy serwisowej do ul. Wolskiej, na odcinku od ul. Sowińskiego do wysokości budynku przy ul. Wolskiej 174.

W godzinach 16:30 – 20:00 będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ulicę szutrową prowadzącą do pomnika Polegli Niepokonani od ulicy Redutowej, na ul. Sowińskiego od ul. Wolskiej, na ul. Sowińskiego od ul. Szulborskiej.

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego

W związku z wydarzeniem od soboty, 31 lipca od godziny 7:00 do niedzieli, 1 sierpnia do północy po obu stronach ul. Przyokopowej, na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela), z wyłączeniem samochodów organizatora i wozów transmitujących koncert.

W niedzielę, 1 sierpnia w godzinach 15:00 – 0:00 ul. Przyokopowa zostanie wyłączona z ruchu drogowego (z wyjątkiem pojazdów organizatora).

Zmiany w ruchu i parkowaniu - czwartek, 5 sierpnia

Uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli, u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”, upamiętniającym 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 

W godzinach 0:00 – 19:30 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na chodniku i w zatoce ul. Leszno na odcinku do skweru Wyszyńskiego, z wyłączeniem samochodów gości i organizatora. W godzinach 16:20 – 19:30 zamknięta dla ruchu będzie ul. Leszno na odcinku od al. „Solidarności” do skweru Wyszyńskiego.

Sobota, 7 sierpnia - Masa Powstańcza 2021

W godzinach 17:00 – 20:30 ulicami Warszawy przejedzie Masa Powstańcza 2021. Start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej. W związku z wydarzeniem w godz. 8:00 – 14:30 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „organizator”). W godzinach 14:30-20:30 ul. Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „organizator”).

Sobota, 7 sierpnia - 30. Bieg Powstania Warszawskiego

W godzinach 20:00 – 23:00 odbędzie się z jeden z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych – Bieg Powstania Warszawskiego. 10-kilometrowa trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i ul. Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej.

Źródło: um.warszawa.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - ZMIANY W KOMUNIKACJI i RUCHU MIEJSKIM