Drewniak po przebudowie

i

Autor: materiały prasowe urzędu miasta

Remont trwał 5 lat. Najstarszy drewniany budynek na Pradze Północ będzie znów otwarty

2021-11-19 20:46

Budowa ogrodzenia i wykonanie nawierzchni na terenie działki – to ostatnie etapy inwestycji, na której ukończenie czekają nie tylko mieszkańcy Pragi. Już wkrótce po kilkuletniej przerwie do drewnianego domku wrócą zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez oddział Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.

Pingwiny wróciły do łódzkiego zoo

Najstarszy drewniany budynek na Pradze zachował swój charakter

Prócz odtworzonych elewacji z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien, na uwagę zasługuję strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Mury te ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową – odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Z kolei parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę. - Budynkowi w latach 80. ktoś miejscami zafundował plastikowe okna. Nie zawsze dbano o to, żeby te historyczne elementy pozostały. On miał funkcję użytkową i głównie pod tym kątem był eksploatowany - opisuje dyrektor Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa", Jarosław Adamczyk - Wykonawca odtworzył piece, które co prawda nie pełnią już funkcji grzewczej, ale wyglądają bardzo ładnie. Odtworzyliśmy też dużo drewnianych podłóg. Okna były przygotowywane według wzoru, który był najbardziej historycznym z istniejących wzorów.

Oryginalny szkielet dachu i drewniana brama

Udało się zachować elementy oryginalnego szkieletu dachowego i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi. Na dziedziniec prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.

Od niemal wieku budynek służy dzieciom

Według niektórych źródeł drewniany dom przy ul. Środkowej 9 został zbudowany już w 1879 r., a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go na swoje potrzeby w 1933 r. Towarzystwo powstało, żeby pomagać dzieciom ulicy z Pragi.

Dziś przy ul. Środkowej działa placówka wsparcia dziennego – Ognisko Praga, prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” i ma pod opieką 30 dzieci z okolicy. W Ognisku organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, a także socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne. Organizatorzy Ogniska liczą, że dzieci będą mogły wrócić do placówki w następnym semestrze.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy znasz telefoniczne numery kierunkowe?

Pytanie 1 z 10
Żeby dodzwonić się do Warszawy, musisz wybrać numer zaczynający się na:
Źródło: Remont trwał 5 lat. Najstarszy drewniany budynek na Pradze Północ będzie znów otwarty