Refugees Welcome Polska: Możesz podzielić się z uchodźcami... swoim domem!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Refugees Welcome Polska: Możesz podzielić się z uchodźcami... swoim domem!

Refugees Welcome Polska: Możesz podzielić się z uchodźcami... swoim domem!

2021-04-14 21:27

Ten projekt ma wielką misję! Bo łączy uchodźców z Polakami. I nie chodzi tylko o wspólne spędzanie czasu czy poznawanie kultury, ale... o współdzielenie domu. W ten sposób, w ramach Refugees Welcome Polska, udało się już pomóc kilkudziesięciu osobom.

Gospodarze poszukiwani! Chodzi o projekt ​Refugees Welcome Polska, w ramach którego możemy udostępnić pokój w naszym domu uchodźcy bądź uchodźczyni. Są to m.in. osoby z Rosji, Afganistanu czy Ugandy.

Jak dołączyć do programu Refugees Welcome Polska?

Właściwie jedyny warunek przystąpienia do programu to wolny pokój w okolicy Warszawy, który możemy udostępnić gościom. Jeśli zdecydujemy się przyjąć ich do domu, należy wypełnić odpowiedni formularz. Znajdziemy tam pytania m.in. o języki, które znamy czy wiek domowników. Po wypełnieniu formularza, skontaktuje się z nami koordynatorka projektu, by ustalić termin spotkania.Taka rozmowa jest ważna, m.in. żeby ustalić nasze preferencje dotyczące gościa.

- Są osoby, które mówią, że znają francuski, ale nie znają rosyjskiego, więc wolałby mieszkać z kimś, z kim mają wspólny język. Albo np. panie gospodynie, które wolą mieszkać tylko z kobietami - tłumaczy Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie i dodaje, że później odbywa się spotkanie zapoznawcze gospodarza z gościem.

Czytaj także: Rzucili cegłą w okno. Kuchnia Konfliktu, w której pracują uchodźcy zniszczona!

Pierwsze spotkanie z gościem

- Zdenerwowanie ogromne i obawa przed nieznanym. Spotkanie odbyło się w kawiarni. Ja byłam z moją córką, zobaczyłyśmy ją z daleka i zdenerwowane poszłyśmy do toalety. Pytam mojej siedmioletniej wtedy córki - no i jak pierwsze wrażenie? A ona odpowiedziała: Mamo, ta pani jest taka smutna. I ja się w tej toalecie rozpłakałam. Bo faktycznie zobaczyłam człowieka i poczułam ten smutek. Ale jakoś się opanowałam. Przyszłyśmy do stolika, przywitałyśmy się. I to było fajne, że od pierwszego wejrzenia było wiadomo, ze pasujemy do siebie. Patrzysz człowiekowi w oczy i wiesz, że będzie okej - mówi Bodzia, która gościła w domu już trzy osoby z programu.

Czytaj także: Szokujący napis w budynku Rady ds. Uchodźców. "To nie Afryka, tu drzwi się zamyka"

Podczas spotkania ustalana jest też kwota, jaką uchodźca bądź uchodźczyni płaci za pokój. - Nawet jest to symboliczna suma 100 zł, to nasi klienci zawsze płacą - dodaje Kalina Czwarnóg.

Pokoju można użyczyć najkrócej na 3 miesiące. Szczegóły programu znajdują się na stronie refugeeswelcome.pl. Warto też śledzić facebookowy profil projektu, gdzie często znajdują się prośby o pomoc w znalezieniu pracy czy mieszkania.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

[QUIZ] Flagi świata! Myślisz, że to takie proste?

Pytanie 1 z 10
Czyja to flaga?
[QUIZ] Dopasujesz flagę do kraju?
Raport z Anteny 14.04
Źródło: Refugees Welcome Polska: Możesz podzielić się z uchodźcami... swoim domem!