Publiczność

i

Autor: Pixabay

Rage Against the Machine bojkotują kluby, które wprowadzają system rozpoznawania twarzy

2023-06-23 18:50

Ponad osiemdziesiąt artystów już zapowiedziała, że nie zamierza grać w klubach i salach koncertowych, które korzystają z technologii rozpoznawania twarzy. Wśród nich są między innymi takie sławy jak Tom Morello i Zack de la Rocha z Rage Against the Machine, Boots Riley (razem z Morello tworzył Street Sweeper Social Club) oraz punkowa grupa Anti-Flag. Protestują także same kluby, które nie chcą takich rozwiązań wprowadzać.

Pełną listę wykonawców, którzy nie zgadzają się na kontrolowanie publiczności za pomocą rozpoznawania twarzy można znaleźć tutaj, a o sprawie pierwszy pisał The Rolling Stone. Akcję zorganizowała grupa pod nazwą Fight for the Future, której celem jest zupełny zakaz takiej praktyki. Ich apel został wysłuchany przez ponad 40 dużych międzynarodowych festiwali, w tym na przykład festiwal Coachella, który wcześniej korzystał z takich technologii. Według FftF jest to moralne naganne i deprawujące, a do tego zarzuca rozpoznawaniu twarzy niedokładność, która może spowodować więcej kłopotów niż przynieść korzyści.

Jeśli pamiętacie film „Raport mniejszości” i tamtejsze wykorzystanie takich systemów, to rzeczywiście może być to dość przerażające, a jednak są także przykłady pozytywnego działania takich narzędzi. Taylor Swift skorzystała z nich do wyszukiwania potencjalnych stalkerów wśród publiczności koncertowej. Niestety jednak znamy już wiele przykładów używania jej do celów dalekich od interesów publiczności i artystów, choćby przez aparat władzy w Chinach. Zachód także ma swoje za uszami, na przykład słynne Madison Square Garden skorzystało z technologii rozpoznawania twarzy by rozpoznawać i zakazywać wejścia na swój teren prawników zaangażowanych w procesy przeciwko sali i związanym z nią firmom.

Nie jest to pierwsza akcja tego typu w branży rozrywkowej. W 2022 roku Fight for the Future oprotestowało wykorzystanie przez gospodarzy Denver’s Red Rocks Amphitheater systemu firmy Amazon do rozpoznawania odcisków dłoni. Wtedy także do protestu przyłączył się Tom Morello.

Babcia kupiła mu Czarny Album Metalliki! | Skubas w ESKA ROCK