Ambasada Izraela w Warszawie

i

Autor: Wikipedia, CC, Panek 2015 Ambasada Izraela w Warszawie

Protest przed Ambasadą Izraela w Warszawie. O której godzinie? [DATA, ADRES, UTRUDNIENIA]

2021-05-14 18:59

Protest pod nazwą Solidarność z Palestyńczykami przed Ambasadą Izraela w Warszawie. Odbędzie się w najbliższy weekend. O której godzinie? Co się będzie działo?

Protest przed Ambasadą Izraela w Warszawie. - Od kilku dni trwają brutalne ataki na protestujących Palestyńczyków ze strony sił izraelskich. Protesty rozpoczęły się od sprawy przymusowych wysiedleń palestyńskich rodzin w jerozolimskiej dzielnicy Szejch Dżarrah. Przeciw protestującym używano gumowych kul, gazu łzawiącego i granatów hukowych - nawet w jednym z najświętszych miejsc dla muzułmanów, meczecie Al-Aksa. Protesty przeniosły się na szereg miejscowości całego Izraela, przynosząc także ofiary śmiertelne. Największa tragedia dotknęła jednak Strefy Gazy, zablokowanego przez Izrael od 2007 r. obszaru kontrolowanego przez palestyński Hamas. W odpowiedzi na rakiety wystrzeliwane przez Hamas lotnictwo izraelskie przeprowadza regularne odwetowe ataki bombowe. Według informacji z czwartku, w ich wyniku zabito 83 osoby, w tym 17 dzieci (przy 6 ofiarach po stronie izraelskiej) - informują organizatorzy protestu.

Czytaj także: Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat zamknięte dla samochodów. Od kiedy? [DATA, OBJAZDY]

- To kolejne tragedie i zbrodnie związane z polityką czystek etnicznych ze strony Izraela, w odniesieniu do którego także takie organizacje, jak Human Rights Watch i B'Tselem używają określenia apartheidu. 15 maja to także data symboliczna, znana w Palestynie jako Dzień Nakby (Katastrofy) - związanej z wypędzeniem 850 tys. Palestyńczyków po powstaniu Izraela w 1948 r. Wyraźmy naszą solidarność z Palestyńczykami i Palestynkami w ich walce o równość, godność i sprawiedliwość - czytamy.

Protest jest organizowany przez środowiska antywojenne i społeczność palestyńską. Odbędzie się w sobotę 15 maja o godzinie 13.00 przed Ambasadą Izraela, ul. Krzywickiego 24.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Historia Polski na Eurowizji. Znasz wszystkich reprezentantów?

Pytanie 1 z 10
Kto dwukrotnie reprezentował nasz kraj?
Raport z anteny 14.05, godz.10
Źródło: Protest przed Ambasadą Izraela w Warszawie. O której godzinie? [DATA, ADRES, UTRUDNIENIA]