Powstał lek na Covid-19. W Piasecznie ruszyły badania kliniczne. Jak się zgłosić?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Powstał lek na Covid-19. W Piasecznie ruszyły badania kliniczne. Jak się zgłosić?

Powstał lek na Covid-19. W Piasecznie ruszyły badania kliniczne. Jak się zgłosić?

2021-04-22 21:05

​Nowy lek na Covid-19 już wkrótce może być dostępny. W Centrum Medycznym CMP właśnie ruszają pierwsze badania kliniczne. Specjaliści wiążą z nim spore nadzieje. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek będzie dostępny już pod koniec wakacji. Jak działa ten preparat?

​Jest szansa na lek na Covid-19. W Centrum Medycznym CMP właśnie ruszają badania kliniczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek zostanie wprowadzony na rynek jeszcze w trzecim kwartale roku. Główne działanie badanego leku to hamowanie rozwoju wirusa, który znalazł się już w naszym organizmie. - Jest to lek biologiczny. I nie jest to lek, który był już wcześniej i był stosowany w jakimś innym wskazaniu w medycynie. Jest to zupełnie nowy lek - tłumaczy kierownik badań klinicznych w Centrum Medycznym CMP, Piotr Sawicki.

Czytaj także: Tymczasowy Szpital Południowy uruchomił nowy moduł! Aktualnie leży w nim 151 pacjentów

Lek działa we wczesnej fazie choroby. Osoby, które zakwalifikują się do badań dostaną, albo właściwy preparat, albo placebo. -Jest to niebywała zaleta dla pacjentów, bo niezależnie od tego czy trafią na leczenie - wtedy jest już w ogóle świetnie, bo jest szansa, że im się bardzo szybko poprawi, czy nawet jeżeli są na placebo, to są pod regularną, stałą opieką medyczną. Co wiemy doskonale, że teraz jest dla pacjentów covidowych pewnym problemem - dodaje Sawicki.

Do badań wciąż można się zgłaszać. To jednak zaproszenie głównie dla mieszkańców Piaseczna i okolic.

Do udziału w badaniu zapraszamy osoby dorosłe z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19, ze skąpymi objawami, nie wymagające hospitalizacji i tlenoterapii. Pacjenci mogą się zgłaszać maksymalnie 72 godziny od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 i maksymalnie 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Badania kliniczne to szansa na skorzystanie z potencjalnie nowej terapii oraz udział w ważnym społecznie projekcie – mówi Piotr Sawicki z CMP.

Osoby chętne do udziału w pierwszym badaniu nad lekiem na COVID-19, mogą zgłosić się do końca kwietnia br. poprzez infolinię (22 737 50 50) lub za pośrednictwem e-maila ([email protected]).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Powstał lek na Covid-19. W Piasecznie ruszyły badania kliniczne. Jak się zgłosić?