Eksponat wystawy Cyfrowy mózg

i

Autor: Ewa Sas

Sztuczna inteligencja w CNK: Porysuj i posłuchaj skomponowanej przez nią muzyki!

2021-10-15 18:48

Jak opowiedzieć o czymś, czego jeszcze nie ma? Centrum Nauki Kopernik podejmuje próbę na wystawie "Przyszłość jest dziś". Pierwsza część ekspozycji będzie dostępna już od 5 listopada. Pozostałe zostaną otwarte latem i jesienią przyszłego roku.

Na Polu Nadziei w Lesznie znów posadzono żonkile

Na start: sztuczna inteligencja

"Cyfrowy mózg?" - pod tym hasłem startuje pierwsza część wystawy. Ma skłaniać do przemyśleń o granicach zaufania, prywatności, intymności, poczuciu bezpieczeństwa oraz nowych definicjach sztuki i kreatywności. Wystawa została podzielona na cztery grupy eksponatów. Pierwszy - wprowadzenie do sztucznej inteligencji to modele, które imitują odczytywanie przez nasz mózg liter i cyfr. Druga grupa eksponatów nawiązuje do obracania się w sieci. - Poruszamy takie zagadnienia, jak kwestie bezpieczeństwa w sieci, ochrona naszej prywatności, blockchain, 5G. Stawiamy też sobie pytanie na ile jesteśmy w stanie zaufać maszynom - mówi Anna Skrzypek-Duda, kuratorka wystawy "Cyfrowy mózg?".

Kolejna grupa eksponatów analizuje "artystycznego ducha" sztucznej inteligencji. - Stawiamy sobie pytanie czy sztuczna inteligencja i jej wytwory mogą być uznawane za prawdziwe dzieła sztuki a sztuczna inteligencja za pełnoprawnego artystę? - mówi Anna Skrzypek-Duda i wskazuje lustro, za pomocą którego trafiamy na płótno sztuki impresjonistycznej bądź kubistycznej. Obok jest narządzenie, które umożliwia nam rysować razem ze sztuczną inteligencją. - Będziemy mogli też w specjalnym pomieszczeniu, sali odsłuchowej odsłuchać kompozycji wirtualnego kompozytowa Aivy - opisuje kuratorka wystawy.

Ostatnia część ekspozycji podda nasze uczucia próbie. Będziemy mieli do czynienia z robotem humanoidalnym, który do złudzenia będzie przypominać... ludzkie niemowlę.

Wystawa rozwojowa

"Cyfrowy mózg" to zaledwie pierwsza część wystawy "Przyszłość jest dziś". Kolejna - "Misja: Ziemia" będzie miała swoją premierę latem. Będziemy mogli na niej z bliska przyjrzeć się "miastu" jaki budują mrówki, a także podsłuchać jakie dźwięki wydają gdy chodzą czy też jedzą! Autorzy chcą na przykładzie mrówek pokazać to, jak potrafi rozrastać się miasto. Jest ich teraz ok 500, a planowo będzie nawet 10 tysięcy! Na tej samej ekspozycji pod mikroskopem zobaczymy, jak wygląda mikroplastik. Naukowcy alarmują - jest go coraz więcej, a nawet nie wiemy jaki wpływ ma na nasze zdrowie. Najwięcej na sumieniu ma przemysł modowy, a także... palacze papierosów, bo to mikrowłókna z ich filtrów można znaleźć w dosłownie każdym rodzaju gleby.

Ostatnia, jesienna część wystawy będzie dla widzów o mocnych nerwach. Na specjalnych wyświetlaczach zobaczymy, jak zmienia się ludzkie ciało, gdy się starzeje, a jak gdy ulegniemy udarowi. To jednak dopiero początek, bo będziemy mogli też z bliska zobaczyć szczurze mózgi czy całkowicie przezroczystą mysz! Już teraz te zwierzęta są poddawane różnym badaniom, aby poznać to, jak badać poszczególne choroby czy oddziaływanie substancji na żywe organizmy.

QUIZ o USA. Co wiesz o Stanach Zjednoczonych?

Pytanie 1 z 15
Który stan USA jest największy?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Sztuczna inteligencja w CNK: Porysuj i posłuchaj skomponowanej przez nią muzyki!