Ponad 600-letnia kaplica potrzebuje remontu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło zrzutkę

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Ponad 600-letnia kaplica potrzebuje remontu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło zrzutkę

Ponad 600-letnia kaplica potrzebuje remontu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło zrzutkę

2021-06-11 14:50

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło internetową zrzutkę na remont ponad 600-letniej kaplicy pobitewnej. Placówka tłumaczy to potrzebą pilnego przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich oraz niepowodzeniem prób uzyskania dotacji na ten cel. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Muzeum chce w ten sposób zdobyć 300 tys. zł na ratowanie zabytkowych ruin kaplicy pobitewnej, zbudowanej przez Krzyżaków dla uczczenia ofiar bitwy pod Grunwaldem.

Według muzealników obecny stan zachowania pozostałości kaplicy wymaga pilnego przeprowadzenia szeregu prac konserwatorskich i restauratorskich.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które jest jednostką kultury samorządu woj. warmińsko-mazurskiego, próbowało wcześniej uzyskać dotację na ten cel. Jak podano w opisie zbiórki, wnioski o dofinansowanie z budżetu ministerstwa kultury nie zostały rozpatrzone pozytywnie.

- Pisaliśmy do różnych programów ministerialnych, ale nie otrzymaliśmy pieniędzy z żadnego z nich. A ponieważ zabytek ulega degradacji, postanowiliśmy zrobić taką nietypową akcję w postaci zrzutki na ratowanie tego obiektu - powiedział PAP dyrektor muzeum Szymon Drej.

Dyrektor przyznał, że nie słyszał, aby jakieś inne publiczne muzeum w Polsce szukało wcześniej środków na tego typu przedsięwzięcie poprzez internetową zbiórkę. Jego zdaniem, nie ma nic kontrowersyjnego w tej inicjatywie. - Każda forma pozyskania pieniędzy na pomoc zabytkom jest słuszna  - podkreślił.

Raport z anteny 11.06, godz.10

Uzyskane poprzez zbiórkę wsparcie ma zostać przeznaczone na prace konserwatorskie i restauratorskie: renowację ogrodzenia z jego częściowym wzmocnieniem oraz renowację muru kaplicy pobitewnej. Ze względu na zły stan techniczny pozostałości kaplicy, prace trzeba wykonywać ręcznie. Przebieg i rezultaty tych prac miałyby być na bieżąco pokazywane za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dawną Kaplicę Najświętszej Maryi Panny wzniesiono z inicjatywy Wielkiego Mistrza Henryka von Plauena. Datowana na 1411 roku kaplica pobitewna powstała w miejscu, gdzie prawdopodobnie stacjonował obóz wojsk krzyżackich. Podczas badań archeologicznych prowadzonych w XX w. odkryto tam masowe groby, w których pochowane były szczątki mężczyzn w wieku 25-50 lat, z licznymi śladami urazów na czaszkach.

Według niepotwierdzonych informacji kaplica pobitewna stanęła w miejscu śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na przestrzeni wieków była kilkukrotnie przebudowywana. Pierwotna drewniana konstrukcja spłonęła podczas wojny polsko-krzyżackiej, tzw. głodowej. Została odbudowana jako murowana. W XV w. obiekt powiększono do wymiarów 12 na 23 m, a do budowy wykorzystano kamień polny.

Na przekór starań władz pruskich o umniejszenie znaczenia tego miejsca, przez cały czas kaplica funkcjonowała jako symbol zwycięstwa wojsk polskich nad zakonem krzyżackim i była celem pielgrzymek. W kolejnych latach budynek ulegał jednak stopniowej degradacji, co spowodowało, że w 1720 r. władze pruskie poleciły rozebrać ruinę.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem funkcjonuje od 1960 roku. Od dwóch lat trwa budowa jego nowej siedziby, która przedłuża się z powodu sporów z kolejnymi wykonawcami. Dotację w wysokości ok. 15 mln zł ze środków unijnych przekazało na tę inwestycję Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a drugie tyle dołożył samorząd wojewódzki. (PAP)

Źródło: Ponad 600-letnia kaplica potrzebuje remontu. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem ogłosiło zrzutkę