Pieniądze

i

Autor: pixabay.com Podwyżki dla polityków. Kto ile zyska? Duża podwyżka dla Jarosława Kaczyńskiego

Podwyżki dla polityków. Kto ile zyska? Duża podwyżka dla Jarosława Kaczyńskiego

2021-08-02 9:53

Podwyżki dla polityków to temat, nad którym obecnie dyskutuje sporo osób. Pod wątpliwość poddawany jest między innymi termin, w którym zdecydowano się zwiększyć pensje dla najważniejszych osób w państwie. Po tym jak Andrzej Duda podpisał rozporządzenie odnośnie większych zarobków, w kraju zawrzało. Czy pandemia to dobry moment na dawanie politykom podwyżek? Jak się okazuje ze sporego wzrostu wynagrodzenia może cieszyć się Jarosław Kaczyński.

- Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie. Niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda odnośnie rozporządzenia, które da podwyżki politykom. Jak dodał, nie było wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało. Zauważył także, że pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat. Premier Mateusz Morawiecki, w podobnym stylu komentował rozporządzenie. - Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego. Tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej – mówił. Jak się okazuje pomysłodawca rozporządzenia, którym był Jarosław Kaczyński może liczyć na sporą podwyżkę. Z emeryturą, którą pobiera co miesiąc jest wynagrodzenie wzrośnie do prawie 29,5 tysięcy złotych miesięcznie.

CZYTAJ TAKŻE: Internet oszalał na punkcie tłumaczki języka migowego. „Jest najlepsza na świecie!”

Podwyżki dla polityków. Duża podwyżka dla Jarosława Kaczyńskiego

Jak się okazało to sam Jarosław Kaczyński zaproponował swoim kolegom z Prawa i Sprawiedliwości, aby zwiększyć wynagrodzenia najważniejszym osobom w państwie. Z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia, szef PiS sporo zyska na podwyżkach. Jego pensja zasadnicza, na stanowisku wicepremiera od 1 sierpnia będzie wynosić ponad 14 tys. zł. Do niej należy naliczyć kilka dodatkowych kwot, czyli: dodatek funkcyjny ponad 4 tys. zł. Łącznie za pracę w Kancelarii Premiera dostane więc ponad 18 tys. zł. Dostanie większą dietę parlamentarną –  kolejne 4 tys. zł. W tym momencie jego miesięczne wynagrodzenie to już prawie 22,3 tys. Do tej kwoty doliczamy ponad 7 tysięcy emerytury, której w 2020 roku dostał ponad 85 tysięcy. Jarosław Kaczyński może liczyć więc na miesięczne wpływy na konto w wysokości prawie 29,5 tys. złotych.

Podwyżki dla polityków. Kto ile zyska?

Zmiany w zarobkach najważniejszych osób w kraju weszły w życie od 1 sierpnia. Jak wyglądają podwyżki?

  • Pensje posłów i senatorów wzrosną mniej więcej o 6,5 tysiąca złotych
  • Premier i wiceministrowie zarobią o około 6 tysięcy złotych więcej
  • Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu dostaną więcej, bo aż o 9 tysięcy złotych
Powstańcy zaatakowali Dworzec Wschodni. Inscenizacja historyczna na Pradze
Sonda
Czy powinny zostać wprowadzone podwyżki dla prezydenta, byłych prezydentów i samorządowców?
Źródło: Podwyżki dla polityków. Kto ile zyska? Duża podwyżka dla Jarosława Kaczyńskiego