Kacper Kempisty z Instytutu Pileckiego

i

Autor: Ewa Sas

Poczuj się jak reporter i odkryj powojenną Warszawę. Instytut Pileckiego zaprasza na grę terenową

2021-10-04 19:38

Poznaj Plan Londyński odbudowy powojennej Warszawy. Okazją do tego będzie sobotnia gra terenowa organizowana przez Instytut Pileckiego. Jej uczestnicy przez dwie godziny będą okrywać plany architektów wobec zburzonej w czasie II wojny światowej Warszawy.

Super Raport 04.10 (Goście: Radosław Sikorski - Eurodeputowany, PO oraz Adam Bodnar - były Rzecznik Praw Obywatelskich) Sedno Sprawy: Łukasz Czernicki

Niezrealizowany plan

Gra dotyczy Planu Londyńskiego odbudowy Warszawy, który powstał po wojnie na zlecenie rządu na emigracji. Nigdy nie został wprowadzony, gdyż komuniści przejęli władzę w kraju. Jednak niektóre elementy są zbieżne z tym, co widzimy dzisiaj na ulicach Warszawy.

- W zależności od dzielnicy widzimy zamysł rozdzielenia pomiędzy częściami miasta na te dostosowane bardziej do ruchu pieszych i bardziej do ruchu kołowego, ale założenie do dostosowania w częściach niektórych dzielnic do ruchu pieszych jest widoczne bardzo na Śródmieściu, na Powiślu. Te dzielnice miały być stworzone jako reprezentacyjne dla miasta - mówi Kacper Kempisty z Instytutu Pileckiego. - Plan Londyński był niesamowitym przedsięwzięciem. Z jednej strony ogromna tragedia miasta, z drugiej strony - dał ogromny potencjał do stworzenia miejsc lepszych niż poprzednio. To paradoks, że taką tragedię Warszawy starano się przekuć na coś dobrego dla jej przyszłych mieszkańców.

Poczuj się jak powojenny reporter!

Organizatorzy chcieli podkręcić atmosferę rywalizacji, więc zdecydowali się na fabularną formę gry.- Pierwszym punktem będzie przyjęcie zlecenia przygotowania reportażu na temat planu londyńskiego - zdradza Kacper Kempisty.

W czasie gry będzie można

  • poznać autorów londyńskiego planu odbudowy stolicy;
  • dowiedzieć się czym jest miejskie City;
  • wybrać lokalizacje dla parku;
  • odkryć najbardziej znanego pejzażystę czasów stanisławowskich;
  • poznać lepiej Warszawę.

Zgłoszenia przyjmowane są na adres [email protected] - w mailu należy podać ilość osób należących do zespołu. Zapisy trwają do 8 października. Nagrodami za udział w grze będzie dostęp do e-booka książki "Plan Londyński. Niezrealizowana wizja odbudowy Warszawy", wydanej przez Instytut Pileckiego.

Wyzwanie czy kolejny problem? Jak reagujesz na nowe sytuacje?

Pytanie 1 z 10
Jesteś osobą, która na co dzień masz wszystko idealnie poukładane

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Poczuj się jak reporter i odkryj powojenną Warszawę. Instytut Pileckiego zaprasza na grę terenową