Po czym poznać, że jeż potrzebuje naszej pomocy? To wiosenny alarm!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Po czym poznać, że jeż potrzebuje naszej pomocy? To wiosenny alarm!

2022-05-02 12:32

Wiosna już nadeszła, a my coraz chętniej wyruszamy na spacer - do lasu, na łąkę, na działkę. We wszystkich tych miejscach spotkać możemy dziko żyjące zwierzęta takie jak kuny, myszy, wiewiórki czy jeże. Warto zatem wiedzieć, jak należy się zachować podczas takiego spotkania. Fundacje apelują o rozsądek! Nie każde spotkane zwierze potrzebuje naszej pomocy!

Czy każde zwierzę, które spotykamy na swojej drodze potrzebuje naszej pomocy? Nie! ,,Apelujemy o rozwagę. Jeż europejski jest gatunkiem chronionym - oznacza to, że zdrowych, dobrze rokujących osobników nie wolno zabierać ze środowiska ani ich przemieszczać, niezależnie od intencji, które mogą nami powodować. Powinno się pomagać wyłącznie zwierzętom rannym, chorym lub osłabionym. Poza tym od maja do września każdego dorosłego osobnika należy traktować jako potencjalnie karmiącą samicę - zabranie jej ze środowiska wiąże się ze śmiercią potomstwa." - czytamy w komunikacie, który opublikowało Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Kiedy zatem należy pomagać?

Znalazłeś jeża? Sprawdź czy potrzebuje pomocy!

Jeśli jeż jest ranny lub tak osłabiony, że nie może się poruszać lub porusza się w dziwny sposób albo ma widoczne zmiany na kolcach i sierści to znak, że zwierze może potrzebować naszej pomocy. Niepokój powinny budzić również małe, ślepe jeże, ale tylko jeśli znajdują się z daleka od gniazda! Nie dotykaj jeży, które znajdują się w gnieździe nawet jeśli nie mają chwilowej opieki. Matka z pewnością do nich jeszcze wróci!

Tak powstają nowe pociągi SKM dla Warszawy. Produkcja krok po kroku

Quiz. Festiwale w PRL. Czy pamiętasz muzykę i gwiazdy tamtych lat?

Pytanie 1 z 10
1.Na festiwalu w Opolu piosenkę „Do zakochania jeden krok” śpiewał Andrzej Dąbrowski, który był doskonałym:
Źródło: Po czym poznać, że jeż potrzebuje naszej pomocy? To wiosenny alarm!