Women on Waves: Pływająca klinika aborcyjna przypłynie do Polski?

i

Autor: womenonwaves.org Women on Waves: Pływająca klinika aborcyjna przypłynie do Polski?

Pływająca klinika aborcyjna znów w Polsce? Holenderska fundacja chce pomóc Polkom [WIDEO]

2020-11-04 17:56

Pływająca klinika aborcyjna znów może odwiedzić Polskę. To akcja holenderskiej fundacji Kobiety na Falach, która walczy o prawo do aborcji na świecie. - Badamy możliwości ponownego przypłynięcia do Polski - informuje założycielka Women on Waves w rozmowie z dziennikarzem Radia Eska.

Protesty w Gdyni 30.10.2020

Spis treści

  1. Pływająca klinika aborcyjna znowu w Polsce?
  2. Women on Waves znowu w Polsce?
  3. Czy zakaz aborcji to łamanie praw kobiet?
  4. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Dlaczego cała Polska protestuje?
  5. Zobacz galerie z protestów kobiet:

Pływająca klinika aborcyjna znowu w Polsce?

Nie ustają protesty kobiet po kontrowersyjnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Sprawą zainteresowały się także zagraniczne media czy organizacje pozarządowe, m.in. Amnesty International czy Human Rights Watch. Swoje stanowisko zajęła też holenderska fundacja Women on Waves, czyli Kobiety na Falach, która walczy o dostęp do aborcji dla kobiet na całym świecie.

Czytaj także: Tak wyglądał spontaniczny protest przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zobacz zdjęcia z demonstracji [GALERIA]

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Niby 50 proc. szansy, ale komplet tylko dla tuzów z j. polskiego

Pytanie 1 z 20
Na rozruch: włanczać to...

Women on Waves znowu w Polsce?

Holenderska fundacja Women on Waves przypłynęła do Polski już w 2003 roku. Wtedy na pokładzie statku udostępniała kobietom środki poronne. W Polsce były one zakazane, po wypłynięciu na wody międzynarodowe - już nie. Kobiety na Falach rozważają ponowną wizytę w Polsce.

- Badamy możliwości ponownego przypłynięcia do Polski statku z kliniką aborcyjną na pokładzie, ale ze względu na trwającą pandemię COVID-19 trudno zorganizować to w krótkim czasie - zapowiada dr Rebecca Gomperts, założycielka holenderskiej organizacji Kobiety na Falach w rozmowie z dziennikarzem Radia ESKA.

Czytaj także: W aptece nie kupimy już prezerwatyw? Farmaceuta może odmówić [NOWELIZACJA USTAWY]

Czy zakaz aborcji to łamanie praw kobiet?

Fundacja Kobiety na Falach podkreśla, że do tej pory polski rząd systematycznie ignorował decyzje instytucji międzynarodowych.- Organy zarządzające, takie jak Unia Europejska, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Rada Europy, wezwały Polskę do natychmiastowego przyznania kobietom dostępu do legalnej opieki i aborcji. Istnieją poważne międzynarodowe obawy, że obecny skrajnie prawicowy rząd Polski całkowicie podważył rządy prawa. (...) Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest wizytówką rzeczywistego stanu rządów prawa w Polsce - podkreśla fundacja.

Czytaj także: Andrzej Duda przerywa milczenie ws. protestów i aborcji. Jest zaskoczony decyzją TK?

- Nie możemy po prostu stać z boku tych poważnych naruszeń praw człowieka - podkreśla dr Rebecca Gomperts i dodaje, że fundacja zamierza nadal służyć potrzebom osób w ciąży w Polsce i walczyć przeciwko łamaniu w Polsce praw człowieka.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: Dlaczego cała Polska protestuje?

Według Trybunału Konstytucyjnego przeprowadzanie aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkich i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Do tej pory wyrok nie został opublikowany, a to oznacza, że formalnie nie obowiązuje. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego, w całej Polsce rozpoczęły się liczne protesty.

Zobacz galerie z protestów kobiet:

Źródło: Pływająca klinika aborcyjna znów w Polsce? Holenderska fundacja chce pomóc Polkom [WIDEO]