Pierwsza Komunia

i

Autor: Monika i Łukasz Borkowscy flickr.com

PIERWSZA KOMUNIA 2021 indywidualnie lub w małych grupach - Archidiecezja Warszawska wydała komunikat

2021-04-22 14:40

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia sanitarne wpływają na formę uroczystości religijnych. Pierwsze Komunie Święte również będą wyglądały inaczej. Archidiecezja warszawska wydała niedawno komunikat mówiący o tym, jak mają wyglądać przygotowania do przyjęcia sakramentu.

Pierwsza Komunia 2021 indywidualnie lub w małych grupach - tego nie wyklucza Archidiecezja Warszawska. Uroczystość udzielenia sakramentu komunii jest symbolicznym wejściem do wspólnoty kościoła. Dla dzieci z katolickich rodzin jest to bardzo ważny moment, do którego przygotowują się często cały rok. W 2021 organizowanie I Komunii Św. wygląda inaczej przez pandemię COVID-19. 22 kwietnia rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z WP powiedział, że prawdopodobnie wkrótce zwiększony będzie limit osób w kościołach na terenie kraju. Nie znaczy to jednak, że komunie odbędą się zwyczajnie. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo dzieci przystępujących do sakramentu i ich rodziców. Poszczególne archidiecezje wydają już instrukcje w sprawie organizacji uroczystości. Specjalny komunikat opublikowała też Archidiecezja Warszawska.

Marchew – dlaczego warto jeść marchewkę?

Dalej dowiadujemy się, kto ustala termin uroczystości:

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej - Komunie w reżimie sanitarnym

Na stronie Archidiecezji Warszawskiej pojawił się komunikat dotyczący organizowania uroczystości I Komunii Świętych. W związku ze zbliżającym się okresem I Komunii oraz licznymi zapytaniami kierowanymi do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, porusza się w nim o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, główny ciężar przygotowania dzieci do przyjęcia sakramentu spoczywa na rodzicach:

Obowiązek przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci i odbywa się w rodzinach, które są Kościołem Domowym. Duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania (w obecnym czasie formą najbezpieczniejszą są spotkania online, ale tam gdzie to możliwe nie można wykluczyć spotkań w formie bezpośredniego spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego). Na Proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania stopnia przygotowania i dopuszczenia dzieci do przyjęcia sakramentu.

Termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej ks. Proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do tego sakramentu.

Najciekawszy jest jednak punkt mówiący o komuniach w małych grupach lub sakramencie indywidualnym:

W zależności od warunków parafialnych należy rozważyć przystępowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej w małych grupach, a nawet indywidualnie biorąc pod uwagę różne terminy.

Komunikat mówi też o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego:

Przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego oraz postulaty rodziców co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości.

Przypomnijmy, że uroczystości I Komunii Św. organizowane są zazwyczaj w maju. To właśnie tego okresu dotyczy komunikat Archidiecezji warszawskiej. Jego pełną treść znajdziecie tutaj.

Źródło: PIERWSZA KOMUNIA 2021 indywidualnie lub w małych grupach - Archidiecezja Warszawska wydała komunikat