Aleksandretta obrożna

i

Autor: strazmiejska.waw.pl Aleksandretta obrożna

Barwna papuga w centrum Warszawy - piękna aleksandretta zasmakowała miejskiego życia

2021-10-29 13:47

Wyrwać się z klatki i zaznać wolności w wielkim mieście! Najwidoczniej takie marzenie miała ta aleksandretta obrożna. Jednak, jak często bywa ze spełnionymi marzeniami, rzeczywistość okazała się inna, niż pragnienia.

Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich. Zamieszkuje środkową Afrykę i Półwysep Indyjski, ale została introdukowana do Polski (wprowadzona na konkretny teren jako nowy gatunek). Oznacza to, że w naszym kraju można spotkać dziko żyjące aleksandretty. Ptak, którego dotyczy ta historia, na pewno nie urodził się jednak na wolności. Ta barwna papużka musiała uciec hodowcy. Gdyby umiała mówić, opowiedziałaby zapewne o swoich przeżyciach i trudach egzystencji w Stolicy strażnikom miejskim. To oni bowiem zaopiekowali się wystraszonym ptakiem. Jak trafił w ich ręce? O tym w dalszej części artykułu.

We wrocławskim zoo przyszedł na świat gibon białopoliczkowy

Ptak zgubił się w Śródmieściu

Do siedziby IV Oddziału Straży Miejskiej przyniósł ptaka mieszkaniec Warszawy. Nie był jego właścicielem. Poinformował funkcjonariuszy, że papugę schwytał na klatce schodowej jednego z domów przy ulicy Mokotowskiej. Ptak nie wyglądał na chorego lub zaniedbanego, więc najprawdopodobniej jeszcze do niedawna zamieszkiwał klatkę u hodowcy. Niestety nie miał żadnej obrączki identyfikacyjnej. Jak trafił na klatkę schodową – nie wiadomo. Funkcjonariusze Ekopatrolu przejęli papugę od zatroskanego mieszkańca i przewieźli ją do Ptasiego Azylu, gdzie będzie się znajdowała pod opieką specjalistów. Być może wkrótce zgłosi się po nią właściciel.

strazmiejska.waw.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Barwna papuga w centrum Warszawy - piękna aleksandretta zasmakowała miejskiego życia