Zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Ostatnie tygodnie z oddziałami covidowymi. Znikną z końcem miesiąca

2022-03-14 17:24

Jest ich mało a ma nie być wcale. Mowa o oddziałach covidowych i szpitalach tymczasowych. Planowo mają zniknąć z początkiem kwietnia. Jednak nie każdy uważa, że to dobry pomysł.

Super Raport 14.03 (Goście: gen. Bogusław Pacek, dr Małgorzata Bonikowska - prezes CSM) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak

Znikają oddziały, znikną szpitale tymczasowe

Pół tysiaca. Tyle łóżek covidowych decyzją wojewody ma zniknąć w najbliższym czasie na Mazowszu. To efekt malejącej liczby zakażeń w stolicy i jej okolicach.

- W związku ze spadkiem liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wojewoda wydał decyzję dotyczące zmniejszenia bazy łóżkowej. Decyzje te dotyczyły zarówno szpitali w Warszawie, jak Szpitala Bielańskiego ale też szpitali w okolicach jak choćby w Grodzisku Mazowieckim - mówi rzecznik wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz.

W szpitalach zarządzanych przez Województwo Mazowieckie liczba łóżek spada o dwie trzecie, a gdzieniegdzie - o połowę.

- Jest to czas aby dostosować łóżka covidowe do rzeczywistych potrzeb. Sukcesywnie zmniejszamy liczbę łóżek covidowych, ale robimy to stopniowo i zależy to od potrzeb w danym regionie. W sumie na Mazowszu mamy w tej chwili 381 łóżek covidowych, natomiast dodatkowe 252 łóżka są w szpitalach tymczasowych - mówi Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego - W lutym zmniejszyła się liczba łóżek covidowych w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim z 33 na 11 w tym 3 OIT (Oddziały Intensywnej Terapii, przyp.red.), w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie z 92 na 80 w tym 3 OIT i w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji „Stocer” Szpitalu Chirurgii Urazowej przy ul. Barskiej z 40 na 20 w tym 3 OIT. Z kolei od 15 marca 2022 r. ulegnie zmianie liczba łóżek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu z 82 do 39.

Miasto: czy to dobry moment?

Sytuacja z łóżkami covidowymi w stolicy jest stabilna. Co jednak nie oznacza, że miasto może z nich całkowicie zrezygnować.

- Nie mamy sytuacji, gdzie możemy powiedzieć "nie ma pacjentów covidowych". Oni są. Obserwujemy wręcz wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych - zauważa wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska - Ważne, żeby podstawowe łóżka oddziałów specjalistycznych wróciły. Jednak podjęto też decyzję o likwidacji wszystkich szpitali tymczasowych. Ja nie wiem czy te decyzje nie są przedwczesne. Liczba zakażonych nie spada. Z kolei do Polski przyjęliśmy 1 mln 700 tys uchodźców, któych nie testowano na granicach. Więc my dzisiaj nie wiemy, jak będzie się rozwijała pandemia w najbliższych dniach i najbliższych tygodniach.

Zarówno przedstawiciele miasta jak i województwa podkreślają, że oddziały covidowe są likwidowane w miarę potrzeb. To nie zmienia faktu, że z końcem miesiąca skończy się finansowanie części świadczeń covidowych. A to oznacza, że dalsze funkcjonowanie niektórych podmiotów będzie niemożliwe, gdyż zabraknie na nie funduszy.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Wybitne, wielkie umysły zdobędą... 8/10 maksymalnie!

Pytanie 1 z 10
Od którego roku Ukraina jest niepodległym państwem?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ostatnie tygodnie z oddziałami covidowymi. Znikną z końcem miesiąca