Okulista i lekarka z niepełnosprawnością wezwani do walki z COVID-19! Miasto krytykuje listę wojewody

2021-03-22 15:01

Wojewoda mazowiecki wezwał do pracy w Południowym szpitalu tymczasowym lekarkę z niepełnosprawnością i okulistę z warszawskiej przychodni - alarmuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Według ratusza część lekarzy z listy wojewody - nie nadaje się do pracy z zakażonymi koronawirusem pacjentami. "To przypadkowi pracownicy służby zdrowia, którzy dostają nakazy pracy z rąk policji"

Dr Paweł Grzesiowski podsumowuje rok pandemii i mówi, co nas czeka w przyszłości

Lekarze bez szkoleń, kompetencji i dyplomów kierowani do walki z COVID-19?

Tymczasowy Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie zaczął pracę 15 lutego 2021 r. Do dziś - przez braki kadrowe - może przyjąć jedynie blisko stu pacjentów z koronawirusem. Wojewoda mazowiecki pomógł miastu uruchomić szpital wcześniej, bo początkowo miał on być gotowy dopiero we wrześniu. Dorzucił ponad 20 mln złotych, aby uruchomić placówkę wcześniej i wyposażyć ją w niezbędny do walki z COVID-19 sprzęt. Miał też pomóc w zapewnieniu kadry. Sporządził listę kandydatur i poprosił inne miejskie szpitale o oddelegowania swoich lekarzy do pracy w tymczasowej placówce na Ursynowie. Po tym jak miasto zweryfikowało listę, a dyrekcja szpitala spróbowała skorzystać z tej bazy kontaktów lekarzy-ochotników, okazało się, że część z tych numerów jest nieaktualna, a część lekarzy nie nadaje się do pracy z pacjentami z koronawirusem.

"To przypadkowa lista" - uważają władze Warszawy

- Mam wrażenie, że ta lista jest przypadkowa. Część numerów była nieaktualna, a część lekarzy nie miała nostryfikacji dyplomów. Dla przykładu - wojewoda mazowiecki wezwał do pracy w Szpitalu Południowym lekarkę z niepełnosprawnością, która odwołała się od tej decyzji i okulistę z  przychodni, który nigdy nie pracował w szpitalu, tylko w okulistycznej przychodni. To niepojęte - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Po wydzwonieniu kilkuset osób z listy wojewody - zainteresowanie pracą w Szpitalu Południowym wykazało jedynie ośmiu lekarzy i 23 pielęgniarki. W sprawie kontrowersji wokół listy i w ogóle problemów szpitala tymczasowego - właśnie dziś o godz. 14.00 odbyło się spotkanie u wojewody - z przedstawicielami ratusza.

Czytaj także: Był tak pijany, że zgubił tożsamość". Trafił do ośrodka dla osób nietrzeźwych

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Na którym kontynecie leżą te miasta?

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży Moskwa?
Źródło: Okulista i lekarka z niepełnosprawnością wezwani do walki z COVID-19! Miasto krytykuje listę wojewody