Ogromne ślimaki-kanibale grasują w Tatrach. Są niebezpieczne. Walczy się z nimi... piwem!

i

Autor: Wikimedia Commons/Salicyna/canva Ogromne ślimaki-kanibale grasują w Tatrach. Są niebezpieczne. Walczy się z nimi... piwem!

Ogromne ślimaki-kanibale grasują w Tatrach. Są niebezpieczne. Walczy się z nimi... piwem!

2021-08-23 13:34

Gigantyczne ślimaki zaobserwowano ostatnio w Tatrach. To pomrowy wielkie, które mogą osiągać długość nawet 20 cm. Ślimaki są jednak niebezpieczne. Komu zagrażają?

Ogromne ślimaki-kanibale grasują w Tatrach. Są niebezpieczne. Walczy się z nimi... piwem!

Zdjęcia ślimaków-kanibali pojawiły się ostatnio w mediach społecznościowych na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego. To pomrowy wielkie, które występują nominalnie w południowo-zachodniej Europie. Mogą osiągać długość nawet 20 cm. Pomrowy charakteryzują się specyficznym ubarwieniem, dlatego zwracają uwagę. To obcy dla naszej fauny, inwazyjny gatunek ślimaka. Skąd określanie ich kanibalami? Jak czytamy w poście TPN:

"Obecność nawet jednego osobnika może w przypadku tego gatunku oznaczać możliwość rozmnożenia się, bo pomrowy wielkie są obojnakami oraz hermafrodytami i mogą w przypadku braku innej możliwości, rozmnożyć się same, bez drugiego osobnika. Spotkanie takiego kolosa z innymi ślimakami może się dla mniejszych od niego skończyć źle, bo poza rozkładającą się materią organiczną i grzybami pomrowy wielkie pożerają również inne ślimaki."

Kultowe Ikarusy zaparkowały w Bydgoszczy! Za banu zlot zabytkowych autobusów.

Pod postem TPN w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo komentarzy. Internauci zwracają uwagę, że pomrowy wielkie można spotkać też w innych częściach Polski. Wśród komentarzy pojawiły się również porady, jak walczyć ze ślimakami gigantami. Pomóc ma... piwo! Do małego pojemnika trzeba wlać trochę złotego trunku, a jego zapach zwabi ślimaki. Te prawdopodobnie po prostu się w nim utopią.

Źródło: Ogromne ślimaki-kanibale grasują w Tatrach. Są niebezpieczne. Walczy się z nimi... piwem!