Odtworzyli twarz egipskiej mumii. Fascynujące badania polskich naukowców

i

Autor: Warsaw Mummy Project / YouTube

Odtworzyli twarz egipskiej mumii. Fascynujące badania polskich naukowców

2022-11-14 11:16

Przez ponad 2000 lat jej oblicze skrywał sarkofag. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii i pracy polskich naukowców możemy spojrzeć jej w twarz. Żeby to osiągnąć wykorzystano techniki kryminalistyki, z których na co dzień korzystają policyjni śledczy.

Już sam fakt rekonstrukcji twarzy sprzed tylu lat jest fascynujący, jednak mumia, o której piszemy nie jest po prostu kolejnym ciekawym obiektem badań. Jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ są to zmumifikowane zwłoki kobiety w ciąży. Bada je trzyosobowy zespół działający pod nazwą Warsaw Mummy Project.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku

Jak bada się starożytną egipską mumię? Korzysta się z dobrodziejstw dzisiejszego rozwoju technologicznego. Zwłoki przechodzą tomografię komputerową, robi im się zdjęcia rentgenowskie, bada odciski palców (daktyloskopia) oraz stóp (podoskopia). Za pomocą dokładnych mikroskopów badacze określają stan zachowania tkanek oraz metodę mumifikacji. Dzięki temu mogą określić, mniej więcej w którym okresie ciało zostało złożone do grobu.

To jednak nie koniec prac. Kolejny etap badań jest znacznie bardziej szczegółowy i przypomina badania zmarłych ofiar przestępstw. Jeśli bliskie są wam opowieści kryminalne, to można powiedzieć, że w tym momencie rozpoczyna się CSI nad Nilem. Z tym, że właściwie to nad Wisłą, bo badania prowadzi grupa polskich uczonych. Współpracują z nimi także policyjni eksperci z włoskich Carabinieri. Na potrzeby projektu wykonują analizy daktyloskopijne.

Zobaczcie, jak wygląda rekonstrukcja twarzy tajemniczej mumii. Więcej o projekcie przeczytacie na jego stronie internetowej.