Odnaleziono nowy nieznany fragment Biblii. To nie jest kolejna powieść Dana Browna, to fakt

i

Autor: Vatican Library

Odnaleziono nowy nieznany fragment Biblii. To nie jest kolejna powieść Dana Browna, to fakt

2023-04-13 12:16

Tak wiemy, że to brzmi jak wstęp do dość zgranego schematu sensacyjnego w stylu teorii spiskowych. Jednak czasem nawet najbardziej zaskakujące wiadomości mogą okazać się faktami. Tak jest i tym razem. Do odkrycia doszło w słynnej watykańskiej bibliotece podczas badania ewangelii św. Mateusza sprzed około 1750 lat.

Nowy rozdział został wypatrzony przez mediewistę Grigorija Kessela. Wykonywał on fotografie w świetle ultrafioletowym bezcennych manuskryptów w Bibliotece Watykańskiej. Dzięki tej metodzie naukowcy starają się odszukać zakryte treści, które kiedyś zostały zapisane na pergaminach, a potem wymazanie i na nich powstały nowe. Zdarzało się to często z powodu dość ograniczonych zasobów przyborów i materiałów do zapisywania. Nadpisane w ten sposób dokumenty mają swoją nazwę, to palimpsesty.

W ramach międzynarodowego projektu badawczego Sinai Palimpsest Project naukowcy wykonują bardzo dokładne zdjęcia bezcennych skarbów piśmiennictwa z czasów od IV do XII wieku. Dzięki wykorzystaniu ultrafioletu mogą dostrzec ślady tego, co kiedyś widniało na pergaminach. W ten sposób udało się już przeanalizować 74 manuskrypty, a wśród nich prawdziwy skarb pośród skarbów: „Codex Sinaiticus” zawierający jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych tłumaczeń Nowego Testamentu.

Tłumaczenie na język grecki, napisane w III wieku i następnie skopiowane w VI wieku, jeszcze nie zostało upublicznione. Według badaczy może rzucić nowe światło nie tylko na treść fundamentów chrześcijaństwa ale także na dzieje tłumaczenia świętych tekstów, gdzie każde słowo ma ogromne znaczenie.

Pozytywne umysły to największe inspiracje! Smash Into Pieces dla Eski Rock