Oddaj krew - dostań choinkę za darmo! Rusza akcja "Choinka dla życia" [WARSZAWA]

2021-12-14 16:24

W środę 15.12. o godz. 10:00 przed siedzibą Lasów Państwowych przy Grójeckiej zaparkuje krwiobus, który przyjmie pierwszych dawców. - Będą na nich obok czekały choinki z naszych plantacji, świerki i jodły różnej wielkości - mówi rzecznik Lasów Państwowych.

70 zł za słoik zupy! Drożyzna na straganie u Magdy Gessler [SONDA]

Choinka dla życia! Nowa akcja leśników

Pod takim hasłem już w środę 15.12. rusza bożonarodzeniowa akcja Lasów Państwowych i Narodowego Centrum Krwiodawstwa. Krwiodawcy w 41 miastach w całym kraju dostaną choinki za darmo. W Warszawie pierwszych dawców przyjmie krwiobus, który 15 grudnia o godz. 10:00 zaparkuje przed siedzibą Lasów Państwowych przy Grójeckiej. - Krew jest lekiem, którego nie można wyprodukować. Tylko dzięki tak szlachetnym, wrażliwym osobom, jak krwiodawcy, możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji, ratowanie zdrowia, a także życia ciężko chorych oraz pomoc ofiarom wypadków - mówi rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Kto może zostać krwiodawcą?

Możesz oddać krew, jeśli:

  • masz od 18 do 65 lat i ważysz powyżej 50 kg,
  • nie masz objawów przeziębienia,
  • w ostatnim półroczu nie byłeś/aś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miałeś/aś wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywałeś/aś akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Jak oddać krew?

Zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego lub na mobilną akcję pobierania krwi. W dniu oddania krwi zjedz lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnij (wypij ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ogranicz palenie papierosów. Pamiętaj, aby wziąć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.

Czytaj także: Kontrola w szpitalu Bielańskim. Chcą informacji o przerwanych ciążach

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jak dobrze znasz świąteczne hity? Prawdziwy fan musi zdobyć 15/15!

Pytanie 1 z 15
Dokończ utwór: Cały świat się nagle zmienia
Źródło: Oddaj krew - dostań choinkę za darmo! Rusza akcja "Choinka dla życia" [WARSZAWA]